Dwa czujniki trafią do nas!

0
302

Fundacja Aviva zamontuje w Polsce 150 czujników. Dwa z nich trafią do naszego powiatu.

 

O konkursie Wiem Czym Oddycham pisaliśmy w listopadzie. Fundacja Aviva przekazała 100 czujników do wskazania i „wyklikania” przez mieszkańców. Można było wskazać dowolną lokalizację, pod warunkiem że będzie tam dostęp do prądu i na zamontowanie czujnika zgodzi się właściciel terenu lub budynku.

Lokalizacji w naszym powiecie mieszkańcy wskazali sporo. Konkurs zbiegł się w czasie z zamontowaniem przez gminę Piaseczno 30 czujników na swoim terenie, stąd klikanie w czujniki na terenie Piaseczna straciło sens. Jedyną lokalizacją, która zdobyła odpowiednią ilość głosów, była szkoła przy ul. Przebudzenia Wiosny 32 w Zalesiu Górnym. Ta lokalizacja znalazła się na 79. miejscu, dzięki oddanym na nią 372 głosom.

Lokalizacja, która znalazła się na 100. miejscu zdobyła 356 głosów. Góra Kalwaria zdobyła 189 głosów, przez co zajęła 131. miejsce.

Fundacja miała do rozdysponowania 150 czujników. 50 lokalizacji miało zostać wskazanych przez samą Fundację i miały one wypełnić tzw. białe plamy w sieci czujników w Polsce.

Fundacja Aviva zobaczyła to, co widzimy wszyscy, i uznała, że Góra Kalwaria jest taką białą, a dokładniej czarną plamą, bowiem czasami w tym pięknym mieście nie ma czym oddychać. Czujnik Airly zostanie przez Fundację zamontowany przy ul. Księdza Sajny 2A, czyli tam, gdzie siedzibę ma Powiatowy Ośrodek Interwencji Kryzysowej (POIK).

Niemniej żeby stworzyć pewien obraz zanieczyszczeń i ustalić, które miejsca są najbardziej zanieczyszczone, a przez to zdiagnozować problem, z którego wynika zła jakość powietrza w gminie, potrzebna jest cała sieć czujników. Taką sieć ma już Lesznowola i Piaseczno.

– Jako Stowarzyszenie Nowa Kalwaria składamy petycję w sprawie opomiarowania gminy czujnikami jakości powietrza. Pieniądze nie są duże, a świadomość jest bardzo ważna i jest pierwszym krokiem do działań dla czystego powietrza – mówi nam Arkadiusz Strzyżewski, przewodniczący zarządu Nowej Kalwarii.
Chętni mogą składać podpisy pod petycją w Powiatowym Ośrodku Interwencji Kryzysowej do dnia 16 stycznia 2018 r.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz komentarz
Podaj swoje imię