Dom seniora może ruszać

334

Radni dołożyli brakujące środki do budowy Centrum Aktywności Seniorów w Piasecznie. Obiekt ma być gotowy w 2021 roku.

Początkowo seniorzy byli zaskoczeni, że tak szybko władze gminy podjęły kroki zmierzające do budowy domu dziennego pobytu dla ich środowiska. Po wynikach przetargu stracili jednak nieco optymizmu. Pod koniec sierpnia okazało się bowiem, że jedyny oferent zażądał 10,4 mln złotych, przy 6 mln zł przewidzianych na to zadanie w budżecie gminy. Przetarg unieważniono i ogłoszono kolejny. Na koniec września okazało się, że ofert jest wprawdzie 5, ale wszystkie opiewają na kwoty znacznie przewyższające budżet, od 9,9 do 14,1 mln zł.

– Niestety takie są teraz ceny, możemy oczywiście ponownie unieważnić przetarg i ogłosić kolejny, ale nie spodziewałbym się, że cena będzie niższa – mówił podczas sesji burmistrz Daniel Putkiewicz. Zachęcał w ten sposób radnych do poparcia pomysłu zabezpieczenia w Wieloletniej Prognozie Finansowej wyższych środków na realizację tego projektu, co pozwoliłoby rozstrzygnąć przetarg i podpisać umowę z wykonawcą. Większość radnych poparła zmianę WPF, w najbliższym czasie można więc spodziewać się rozstrzygnięcia przetargu.

Centrum Aktywności Seniora będzie placówką wsparcia dziennego, zlokalizowaną na liczącej 6 tys. m2 działce przy ul. Szkolnej 18, gdzie do niedawna funkcjonowało gminne przedszkole nr 5. W obiekcie swoją siedzibę będą miały piaseczyńskie organizacje senioralne, klub seniora oraz filia biblioteki publicznej, sprofilowana na potrzeby seniorów. W dwukondygnacyjnym budynku znajdzie się szereg pomieszczeń wykorzystywanych przy pracy dziennej z seniorami, pokój zabiegowy, gabinet odnowy biologicznej oraz gabinety terapii indywidualnej. Powstanie tu również sala przeznaczona na jadalnię, a w razie potrzeby salę widowiskową, sale dla różnych stowarzyszeń i związków senioralnych. Cały obiekt przystosowany będzie do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Budowa domu dziennego pobytu dla seniorów jest jednym z priorytetowych zadań powołanej dwa lata temu Piaseczyńskiej Rady Seniorów. Lokalizacja inwestycji wydaje się optymalna ze względu na sąsiadujące z nią najstarsze piaseczyńskie osiedle, w dużej mierze zamieszkane przez osoby w wieku 60+.