Dobrzenica się rozwija

0
513

W bieżącym roku w sołectwie Dobrzenica-Błonie dokonano wielu inwestycji. Gminie zależy na tym, by wszystkie miejscowości były prężne i rozwijały się kulturalnie, inwestycyjnie oraz gospodarczo.

Jakiś czas temu na forum mieszkańców Prażmowa – Prażmów 24 info – pod linkiem do naszego artykułu o nowych chodnikach w gminie rozgorzała dyskusja na temat lokalnych inwestycji. Jeden z obszernych wpisów poświęcony został miejscowości Dobrzenica, która zdaniem niezadowolonej mieszkanki jest pomijana w planach włodarzy Prażmowa.

Najgorszy odcinek drogi

– Czy do skrętu w ulicę Mazowiecką w Dobrzenicy też ma być chodnik? Jeżeli nie, to będę wszystkich mieszkańców wsi Dobrzenica namawiać na wskazanie w rocznych rozliczeniach PIT innego adresu niż w gminie Prażmów, może pieniądze z naszych dochodów, które zasilają budżet Prażmowa, inna gmina bardziej sprawiedliwie wykorzysta. Dobrzenica jest ponoć w gminie Prażmów, ale z jakichś powodów jest stale pomijana w gminnych inwestycjach. Zabrakło asfaltu od skrętu na Błonie do skrętu w Mazowiecką, zabrakło oświetlenia przystanków w Dobrzenicy (dopiero z funduszu sołeckiego została zamontowana jedna lampa), teraz słyszę o chodnikach przez Łoś do Prażmowa. Kiedy samorząd prażmowski zadba o minimum bezpieczeństwa mieszkańców Dobrzenicy i zrobią nam jakiekolwiek pobocze. Mieszkam w Dobrzenicy od 18 lat i jakie dziadostwo drogowe było, takie nadal jest. Strach iść pieszo, strach jechać rowerem. Mamy XXI wiek i najgorszy odcinek drogi w gminie Prażmów, tj. łuk drogi z zakrętem i dziwnie wyprofilowanym mostkiem nad Jeziorką, jest najniebezpieczniejszym odcinkiem drogi w całej gminie – skomentowała oburzona mieszkanka miejscowości, sygnalizując duży problem.

Postanowiliśmy zapytać władze gminy, jak oceniają rozwój infrastruktury drogowej oraz całość inwestycji w Dobrzenicy. Przytoczyliśmy również powyższą wypowiedź. Urząd nie ukrywa zdziwienia z powodu krytyki, która się pojawiła. W obszernej odpowiedzi wymienił kilka najważniejszych zadań, które udało się zrealizować w całym sołectwie, nie wspominając o drobnych naprawach zlecanych przez sołtys Dobrzenicy, które realizowane są na bieżąco.

– Dziwi nas, że mieszkanka nie dostrzega tylu pozytywnych działań gminy w swojej miejscowości i twierdzi, że jest ona zapomniana. Oświadczamy, iż zależy nam jako gminie na wszystkich miejscowościach stanowiących 27 sołectw oraz dążymy do tego, aby były prężne, rozwijały się kulturowo, inwestycyjnie i gospodarczo. Uprzejmie informujemy, iż gmina Prażmów, wykonując  różne zadania inwestycyjne, realizuje je na terenie całej gminy, adekwatnie do posiadanych środków finansowych przyznawanych przez Radę Gminy. Odnośnie inwestycji we wsi Dobrzenica mamy na myśli całe sołectwo, które składa się z miejscowości Błonie i Dobrzenica. Gmina wykonuje wszelkiego rodzaju prace zgłaszane przez sołtysa sołectwa, jak i mieszkańców – informuje nas Ewa Jankowska, sekretarz gminy Prażmów.

Wiele inwestycji

Jak czytamy, od kilku lat realizowane są fundusze sołeckie, czego skutkiem jest sukcesywna rozbudowa oświetlenia ulicznego oraz utwardzenie kruszywem dróg gminnych. W bieżącym roku w sołectwie Dobrzenica-Błonie wybudowano około 580 metrów bieżących nowej linii oświetleniowej, zamontowano 10 nowych opraw oświetleniowych i umieszczono 7 nowych słupów. Zadanie zostało wykonane w ramach funduszu sołeckiego i z budżetu gminy na ulicach Błońskiej, Słowiczej, Zawilcowej i Mazowieckiej oraz przy przystanku autobusowym przy ulicy Jeziorki. Łącznie na utwardzenie dróg gruntowych gminnych w tym roku nawieziono i rozplantowano ponad 150 ton kruszywa. Ponadto wykoszono pobocza drogowe i rowy.

Gmina realizuje również w sołectwie inwestycje innego rodzaju, takie jak remont świetlicy wiejskiej czy komunikacja miejska.

– W roku 2018 wyremontowana została świetlica wiejska, która zmieniła swój wygląd zewnętrzny i wewnętrzny, a w roku bieżącym wymieniony został zbiornik na nieczystości płynne. Nadmieniamy, że ze świetlicy tej mogą korzystać przede wszystkim mieszkańcy sołectwa, ale również osoby spoza Gminy Prażmów. W świetlicy organizowane są różnego rodzaju wynajmy na m.in. ćwiczenia jogi, różnego rodzaju zabawy dla dzieci lub przyjęcia typu imieniny, komunie itp. Regularnie odbywają się spotkania mieszkańców – dodaje sekretarz gminy – W pierwszym półroczu br. uruchomiono linię autobusową dla mieszkańców tego sołectwa, aby w sposób swobodny i bezpieczny mogli dojechać do pętli autobusowej linii L17 w Prażmowie i podróżować dalej tym środkiem transportu.

Odnośnie projektu wykonania przebudowy drogi wojewódzkiej nr 722 na odcinku od ulicy Błońskiej do Mazowieckiej, zostaliśmy poinformowani, że zlecone zostało do MZDW i współfinansowane wykonanie projektu przebudowy wraz z budową ciągu pieszo-rowerowego.

– Jeżeli chodzi o infrastrukturę drogową, jest przygotowywana dokumentacja przebudowy drogi gminnej wraz z ciągiem rowerowym i odwodnieniem na odcinku ok. 6 km od Prażmowa przy ulicy Błońskiej, aż do połączenia z drogą powiatową w Woli Wągrodzkiej. Mamy gotową koncepcję przebudowy i jesteśmy w trakcie wykonywania projektu – pisze Ewa Jankowska.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz komentarz
Podaj swoje imię