Dla cmentarza

0
393

Społeczny Komitet Renowacji Cmentarza Parafialnego w Piasecznie działa już szesnaście lat.

W 1999 roku zawiązała się inicjatywa, która powołała do życia Komitet. Członkowie projektu to ludzie, którzy działają, ponieważ uważają, że cmentarz parafialny jest ważny dla tożsamości i historii miasta.
Przez szesnaście lat działania członkom Komitetu udało się zdziałać naprawdę wiele dobrego. Cmentarz Parafialny przy ul. Kościuszki w Piasecznie został uporządkowany, pojawiły się alejki, oświetlenie, wycięto niektóre drzewa zagrażające pomnikom. Wzniesiono część grodzenia i dokonano renowacji już istniejącego muru. W kolejnych latach przyszedł czas na zajęcie się grobami. Renowacja pomników lat 1800-1920 to obecnie główne zadanie Społecznego Komitetu Renowacji Cmentarza Parafialnego w Piasecznie. Do tej pory odrestaurowano groby m.in. Emilii Pomianowskiej, Andrzeja Szymońskiego, Emilii Drews, Seweryna Piekarskiego, Adama Jarzębowskiego czy Konstantego Piekarskiego. Pomniki te często są prawdziwymi dziełami sztuki – bogato rzeźbione, z wysokiej jakości materiałów, z pięknymi napisami. Informują o lokalnej historii, pokazują też różnicę między tym, co teraz a tym, co dawniej. Obecnie nie stawiamy już tak wystawnych pomników swoim bliskim. Dlatego Cmentarz Parafialny jest miejscem tak niezwykłym i dlatego warto o niego dbać.
Społeczny Komitet Renowacji Cmentarza Parafialnego w Piasecznie co roku prowadzi zbiórkę pieniędzy. Podczas kwesty 1 listopada na Cmentarzu Parafialnym i Cmentarzu Komunalnym członkowie Komitetu i wolontariusze zbierają datki na działania, które podejmują w danym roku. Poza tym, niezależnie od czasu, można wpłacać pieniądze na konto Komitetu.
Inicjatywa Społecznego Komitetu Renowacji Cmentarza Parafialnego w Piasecznie jest bardzo dobrze rozpoznawalna w mieście. Integruje lokalną społeczność i zwraca uwagę na rolę tego typu miejsc dla miasta i jego mieszkańców. Dzięki tym działaniom udało się także zwrócić uwagę osób opiekujących się pomnikami rodzinnymi, które nie są objęte pieczą Komitetu. Mieszkańcy zaczynają rozumieć, że cmentarz jest ważny dla historii Piaseczna i chętnie włączają się w działania poprawiające jego wizerunek.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz komentarz
Podaj swoje imię