Darmowy autobus, Dom Zośki i działka z przedszkolem

260

Na dzisiejszej sesji rady gminy pojawi się kilka interesujących uchwał. Radni zdecydują między innymi o darmowych przejazdach linią P2, kupnie Domu „Zośki” oraz działki z budynkiem po przedszkolu „Piruet” przy ul. Nadarzyńskiej.

 

Do szpitala za darmo
Trzy lokalne linie autobusowe zostały uruchomione przed dwoma latami. Dwie z nich, P1 i P2, objeżdżają obecnie centrum miasta i docierają m.in. do szpitala św. Anny przy ul. Mickiewicza. Ułatwienie dotarcia mieszkańcom do szpitala, w którym znajduje się również sporo poradni przyszpitalnych, ma być głównym powodem ustalenia przejazdu bezpłatnego na trasie linii P2: Pętla UMiG Piaseczno – Chyliczkowska – Julianowska – Przesmyckiego – Okulickiego – Wschodnia – Dworska – Starochylicka – Chyliczkowska – DK-79 – Okulickiego – Wojska Polskiego – Kusocińskiego – Puławska – Jana Pawła II – Dworcowa – Sienkiewicza – Szpitalna – Mickiewicza – Sienkiewicza – Wojska Polskiego – Jana Pawła II – Chyliczkowska – Zgoda – Pętla UMiG Piaseczno.
– Przewidywany roczny koszt tego przedsięwzięcia to 170 tys. złotych – poinformował nas naczelnik Wydziału Infrastruktury i Transportu Włodzimierz Rasiński. – Pieniądze na ten cel są zabezpieczone w budżecie przeznaczonym na transport – dodaje. Koszty bezpłatnych przejazdów linią P1 to 120 tys. złotych.

Dom „Zośki” na spółkę
Radni muszą też wyrazić zgodę na zakup zalesiańskiego Domu „Zośki”. Wstępnie gmina ustaliła, że zakupu liczącej 2 000 m2 działki oraz zabytkowego drewnianego domu dokona wspólnie z Chorągwią Warszawską Związku Harcerstwa Polskiego za wynegocjowaną z właścicielem kwotę 750 tys. złotych. Kiedy uchwała pojawiła się na sesji w listopadzie, radni mieli duże obiekcje, związane przede wszystkim z przekraczającymi kwotę zakupu kosztami remontu nieruchomości. Czy znalezienie wspólnika do zakupu i deklaracja dotycząca „wstępnych, bardzo obiecujących rozmów z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego, które tego typu przedsięwzięcia dotuje do wysokości nawet 80% kosztów”, przekonają radnych do dania Burmistrzowi zgody na kupno tej nieruchomości?

Gmina kupi Piruet?
Samorząd chce kupić od prywatnego właściciela liczące w sumie blisko 1700 m2 działki przy ul. Nadarzyńskiej. Na jednej z nich stoi nieczynne już przedszkole prywatne „Piruet”. Wiceburmistrz Hanna Kułakowska-Michalak potwierdza, że gmina chciałaby tam utworzyć swoja placówkę. Czy radni dadzą burmistrzowi zgodę na ten zakup, zwłaszcza, że nie ma konkretnej informacji o sumie za którą miałby być dokonany zakup? O tej i innych interesujących decyzjach samorządu napiszemy w następnym numerze.