Czy kałuża tworząca się po intensywnych deszczach na ul. Długiej w Konstancinie zniknie?

0
193

Na ul. Długiej w Konstancinie-Jeziornie woda stoi po każdym deszczu, niezależnie od gwałtowności opadów. Drogą zarządza powiat, ale ewentualne odwodnienie uzależnia od finansowego wsparcia gminy.

Każdy, kto jeździ systematycznie ulicą Długą wie, że po deszczu między ulicami Parkową a Leśną należy spodziewać się dużej kałuży. Jeśli spadnie obfity deszcz, z jakim mamy do czynienia ostatnio dosyć często, kałuża na całą szerokość jezdni będzie tam stała jeszcze co najmniej dzień lub dwa po opadach. Nawet jeśli kierowcy jadą powoli, fontanny wody zalewają chodnik, pas zieleni i sąsiednie ogrodzenia. Piesi muszą się więc mieć na baczności i przechodzić w okolicach kałuży tylko wówczas, kiedy nie zbliża się do niej żaden pojazd. Po południowej stronie drogi zresztą chodnik często również jest zalany.

Projekt już jest…

Zarządcą drogi jest powiat. Zapytaliśmy więc starostę czy samorząd zamierza ten problem jakoś rozwiązać, zwłaszcza, że to jedna z głównych dróg prowadzących przez uzdrowisko.

– W styczniu 2019 roku wystosowałem pismo do burmistrza Konstancina z prośbą o dofinansowanie budowy odwodnienia drogi powiatowej 2814W, gdyż wszystkie drogi gminne krzyżujące się z tą drogą powiatową mają spadek właśnie w kierunku ul. Długiej – informuje starosta Ksawery Gut. – Stąd zawsze po deszczach w najniższym jej punkcie, czyli przy ul. Leśnej, stoi zastoisko, bo wybudowane tam studnie chłonne nie są aż tak pojemne.

Jak informuje starosta, burmistrz zgodził się na współpracę. Powiat otrzymał dotację w wysokości 65 tys. złotych na wykonanie dokumentacji dla tego zadania. Kwota ta stanowiła 50% wartości projektu, który jest już gotowy.

Czytaj także: Piaseczno tonie po deszczu

…potrzebne jeszcze tylko pieniądze

– Dotacja została rozliczona i ku naszemu zaskoczeniu burmistrz zaczął się wycofywać z finansowania budowy 50/50, proponując finansowanie po stronie gminy w wysokości 25% kosztów – informuje Ksawery Gut. Powiat uzyskał już pozwolenie wodnoprawne na odprowadzenie wód od ul. Chopina do ul. Grodzkiej kolektorem w ul. Leśnej do Jeziorki.

– Zawarliśmy porozumienie z gminą Piaseczno na przeprowadzenie kolektora przez ich część ul. Leśnej i jesteśmy gotowi złożyć wniosek o wydanie decyzji ZRID. Zatem w przyszłym roku na wiosnę będą wszystkie pozwolenia. Jeśli znajdą się środki na sfinansowanie tego zadania, będziemy budować – mówi Gut.

Burmistrz Kazimierz Jańczuk podkreśla, że droga należy do powiatu, gmina dofinansowała projekt, a sposób finansowania inwestycji nie był ustalany.

– Ja się nie uchylam od ewentualnej współpracy, ale na ustalonych warunkach. Jeśli starosta wpisze to zadanie do przyszłorocznego budżetu, będziemy mogli rozmawiać o ewentualnym dofinansowaniu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz komentarz
Podaj swoje imię