Czołg, hip hop i food trucki

0
299

Najpierw Calvaria hip-hop i zlot food trucków, a dzień później piknik historyczno-wojskowy – ostatni weekend wakacji w Górze Kalwari obfitował w liczne atrakcje.

Pogoda była znakomita, w ślad za nią poszła więc spora frekwencja na przygotowanych dla mieszkańców atrakcjach. W sobotę i niedzielę wzdłuż skweru przy ul. Dominikańskiej ustawiły się food trucki. To pierwszy zlot restauracji na kółkach w Górze Kalwarii. Po południu z kolei pl. Piechoty na terenie dawnej jednostki wojskowej wypełniły hiphopowe rymy i bity. Na scenie pojawili się zarówno lokalni wykonawcy, między innymi Sekul, Stolar, Barber i Ponti, jak i znani szerszej publiczności W.E.N.A. i Dwa Sławy. Miłośnicy sportowych wyzwań z kolei wieczorem mieli okazję wziąć udział w nightskatingu. Trasa dla rolkarzy i wrotkarzy liczyła 15 km.

Fot. Biuro Promocji UMiG Góra Kalwaria

W niedzielę, z okazji 80 rocznicy wybuchu II wojny światowej, miasto przygotowało piknik wojskowo-historyczny „Bohaterom Września 1939”. Na zamkniętym dla ruchu samochodowego terenie obok Ratusza pojawiły się pojazdy wojskowe, w tym zabytkowe auta i motocykle oraz replika samochodu pancernego wz. 34, używanego przez polskich żołnierzy w kampanii wrześniowej. Ogromnym zainteresowaniem cieszył się najprawdziwszy czołg, będący na wyposażeniu polskiego wojska – Leopard 2A5. Żołnierze 1. Warszawskiej Brygady Pancernej nie tylko opowiadali o czołgu i pozwalali obejrzeć go z zewnątrz, ale również umożliwiali sprawdzenie, jak taki sprzęt wygląda od wewnątrz. W tle można było posłuchać znanych wojennych piosenek, wykonywanych na żywo. Piknikowi towarzyszyła wystawa fotografii dotyczących wojennych realiów na terenie gminy Góra Kalwaria. Oczywiście nie zabrakło też wojskowej grochówki.