Czerskie dziedzictwo

0
1255

Europejskie Dni Dziedzictwa to wspólna inicjatywa Unii Europejskiej i Rady Europy, mająca na celu promowanie elementów kultury europejskiej, ze szczególną troską o zabytki. Co roku we wrześniu kraje biorące udział w inicjatywie organizują imprezy poszerzające wiedzę o regionie i kultywujące historię Starego Kontynentu.

Jednym z miejsc regularnie biorących udział w Europejskich Dniach Dziedzictwa jest Zamek Książąt Mazowieckich w Czersku. W ubiegłą sobotę odbyła się już osiemnasta impreza w tym cyklu, tym razem pod hasłem „Dziedzictwo utracone”.
Czerska edycja skoncentrowała się na dwóch tematach. Pierwszym z nich było otwarcie komnaty kasztelańskiej – prace historyczne pozwoliły na odtworzenie komnaty i otwarcie jej dla zwiedzających. Rekonstrukcji podjęło się Stowarzyszenie Promocji i Odtwórstwa Kultury i Sportów Dawnych Hanza, zaś uroczystość otwarcia uświetnił swoją obecnością Krzysztof Grobicki, bezpośredni potomek Kazimierza Grobickiego herbu Trąby, którego ród sprawował funkcje kasztelańskie w Czersku.
Drugim motywem przewodnim tegorocznej imprezy było Urzecze, dawny mikroregion etnograficzny Mazowsza. Urzecze, z uwagi na nadwiślańskie położenie, miało tradycje handlowe – tereny te były zamieszkiwane przez flisaków i Olędrów. To właśnie ta specyficzna mieszanka nadawała Urzeczu wielokulturowy charakter, który teraz powoli odradza się w świadomości mieszkańców. Tradycje Urzecza, zwanego potocznie Łurzycem, odświeżyły dla nas zespoły Łużycanki, Kalwarki i URZECZeni.
Oprócz powyższych atrakcji, na odwiedzających tego dnia Czersk czekały także spotkania ze współautorem książki Małgorzaty Borkowskiej – Wojciechem Prus-Wiśniewskim – promującymi „Księga ądów dworskich miasta Nowej Jerozolimy” oraz dr. Maurycym Łukaszem Stanaszkiem, autorem książek i publikacji o Urzeczu. Odbył się także krótki wykład dr Katarzyny Czarneckiej z Państwowego Muzeum Archeologicznego o odkryciach na terenie Czerska. Na miłośników historii czekały także dwie wystawy fotograficzne: „Urzecze w Górze Kalwarii” i „Karczewskie Urzecze”, a także wystawa malarska Lidii Sitek.
Ogromnym powodzeniem uczestników cieszyły się warsztaty rekonstrukcji historycznej, gdzie Stowarzyszenie Hanza oferowało m.in. pokazy walki czy średniowieczne kulinaria. Można było także spróbować swoich sił na torze łuczniczym i przymierzyć sprzęty rycerskie. Na tych niegrzecznych czekał natomiast kat, gotów zakuć w dyby.
Na zakończenie imprezy wystąpiła Joanna Słowińska, skrzypaczka i pieśniarka, kultywująca rzadką technikę „białego głosu”, wykorzystywaną w pieśniach ludowych. Artystka poprowadziła krótkie warsztaty śpiewów ludowych. Wśród uczestników warsztatów znaleźli się wicepremier Janusz Piechociński oraz przedstawiciele lokalnych samorządów Arkadiusz Strzyżewski i Daniel Putkiewicz. Podczas koncertu artystka zaprezentowała pieśni polskie i słowiańskie w nowoczesnych aranżacjach, przetykając je od czasu do czasu repertuarem z międzywojnia i współczesnymi kompozycjami.
XVIII Europejskie Dni Dziedzictwa przyciągnęły tłumy zwiedzających, a familiarny charakter imprezy pokazał, jak żywe jest zainteresowanie historią regionu. Kolejna edycja EDD w Czersku już za rok.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz komentarz
Podaj swoje imię