Czekając na… kanalizację

0
919

Mieszkańcy Stefanowa już od dwunastu lat czekają na wybudowanie kanalizacji, a ich cierpliwość się kończy.

 

Mieszkańcy Stefanowa w 2006 r. założyli Społeczny Komitet Budowy Kanalizacji w Stefanowie. Członkowie Komitetu uiścili dobrowolne wpłaty na poczet prac projektowych, obejmujących zakresem ich nieruchomości.

W 2007 r. gmina Lesznowola, na wniosek Komitetu, ogłosiła przetarg i wybrała wykonawcę projektu. Wykonawca rozpoczął prace projektowe, jednak w październiku
2008 r. – z przyczyn niezależnych od gminy – odstąpił od zawartej umowy. Jednocześnie przez cały czas zgłaszały się do Komitetu i do gminy kolejne osoby zainteresowane udziałem w budowie kanalizacji w Stefanowie i miejscowościach przyległych. Wobec rosnącej liczby mieszkańców zainteresowanych podłączeniem do sieci kanalizacyjnej, warunkiem budowy kanalizacji w Stefanowie stała się wcześniejsza rozbudowa oczyszczalni ścieków w Łazach. Podjęta została decyzja o rozbudowie oczyszczalni tak, aby mogła ona przyjąć ścieki nie tylko ze Stefanowa, ale także z Kolonii Warszawskiej, części Marysina i części Wólki Kosowskiej. Rozbudowa oczyszczalni w Łazach została zakończona w 2013 r. W tym samym roku wykonano koncepcję sieci kanalizacyjnej dla całego nieskanalizowanego obszaru Stefanowo, Marysin część wschodnia, Kolonia Warszawska i Wólka Kosowska część wschodnia. W 2016 r. gmina ogłosiła przetarg na wykonanie I etapu budowy kanalizacji sanitarnej w Stefanowie, obejmującego budowę kolektora kanalizacyjnego łączącego oczyszczalnię w Łazach ze Stefanowem. Budowa została zakończona w 2017 r.

Do tej pory kanalizacja jednak nie została ostatecznie wykonana, a mieszkańcy mają już dość czekania:

– W 2006 r. wpłaciłam zaliczkę na kanalizację, od 6 lat co miesiąc płacę kilkaset złotych za szambo, toniemy w błocie przez większą część roku, a ja nawet jeszcze nie widziałam żadnego projektu przyłączenia mojej nieruchomości. Ostatnio mój syn czytał w szkole książkę ,,Czekając na Godota”, coś mi się wydaję, że tak jak tamci bohaterzy czekali na Godota, tak my będziemy czekali na tę kanalizację – komentuje jedna z mieszkanek Stefanowa.

Lesznowolski Referat Przygotowania i Realizacji Inwestycji uspokaja, że zakończenie całości prac planuje się na 2019 r, a obecnie przygotowywana jest dokumentacja przetargowa na kolejny etap budowy kanalizacji w Stefanowie, Marysinie część wschodnia, Kolonia Warszawska i Wólka Kosowska część wschodnia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz komentarz
Podaj swoje imię