Cyfrowy akt urodzenia

Od początku czerwca świeżo upieczeni rodzice mogą już zarejestrować narodziny potomka online.

 

Cyfryzacja wkroczyła w kolejny etap. Od 1 czerwca wystarczy posiadać profil zaufany (eGo) i w ciągu 21 dni od dnia wystawienia karty narodzin znaleźć kilka minut na wypełnienie wniosku online, zamiast wizyty w Urzędzie Stanu Cywilnego.

Rodzic, który będzie rejestrował maleństwo, musi mieć aktualny Profil Zaufany (jest ważny przez 3 lata od dnia rejestracji). Jeśli nie posiadamy uwierzytelnionego podpisu elektronicznego, możemy również założyć go w sieci. Można to zrobić na dwa sposoby – posiadać tzw. Podpis Kwalifikowany albo… konto bankowe. W większości przypadków na stronie banku mamy możliwość założenia Profilu Zaufanego, który pozwoli nam korzystać z wielu możliwości: załatwisz dowód osobisty, podatki, odpis z różnych aktów. To nic innego jak nasz „podpis elektroniczny”. Cała procedura zakładania Profilu Zaufanego jest opisana na stronie internetowej www.obywate.gov.pl .

Jeśli posiadamy już Profil Zaufany, wystarczy w pięciu krokach zarejestrować nowego członka rodziny.

  1. Wchodzimy na stronę internetową www.obywate.gov.pl i wybieramy usługę, z której chcemy skorzystać (obecnie „promowana” to właśnie rejestracja dziecka online, więc trudno ją przegapić). 
  2. Po zalogowaniu, system poprosi nas o potwierdzenie, że jesteśmy matką/ojcem dziecka oraz zweryfikowanie naszych danych. 
  3. Czas na rejestrację malucha. To, czego potrzeba na tym etapie, to m.in. nazwa szpitala, w którym dziecko się urodziło oraz wybrane dla niego imię. Potrzebny też będzie numer aktu małżeństwa lub urodzenia (jeśli nie jesteśmy w związku małżeńskim) – to znacznie ułatwi weryfikację naszych danych w Urzędzie Stanu Cywilnego.
  4. Kolejny krok to wybór adresu, pod którym chcemy zameldować dziecko, oraz sposobu odebrania dokumentów. Do wyboru jest: skrzynka na ePUAP, odbiór osobisty lub przesyłka pocztowa.
  5. Ostatni krok to podgląd wniosku i podpis Profilem Zaufanym. 

Cała procedura zajmuje tylko kilka minut i nie wymaga wyprawy do urzędu i stania w kolejce z noworodkiem. Można to zrobić w dowolnym momencie, na własnej kanapie, podczas drzemki maleństwa.