Coraz drożej

0
387

W połowie tego roku wzrosły ceny prądu. Kolejne podwyżki będą w przyszłym. Szacunkowy koszt oświetlenia ulic, szkół, urzędu i innych gminnych budynków wyniesie prawdopodobnie prawie 8 milionów złotych.

W związku z podwyżkami cen prądu w połowie bieżącego roku, Gmina Lesznowola będzie zmuszona zapłacić za zakup energii o 1,4 miliona złotych więcej niż w 2018 roku. Wtedy było to 3,9 miliona złotych, będzie 5,3 miliona. Przewidywane podwyżki cen prądu w przyszłym roku spowodują dalszy wzrost wysokości rachunków. Gmina będzie musiała prawdopodobnie przeznaczyć na ten cel około 2,6 miliona złotych więcej niż w roku bieżącym. W 2020 roku oświetlenie gminnych budynków oraz ulic może kosztować 7,9 miliona.

Wzrost cen energii oraz idące za tym większe koszty zadań własnych nie wypłyną korzystnie na budżet Lesznowoli. Dodatkowo przez zmiany w systemie podatku PIT, do gminnej kasy wpłynie około 12 milionów złotych mniej w stosunku do ubiegłego roku. Gmina musi też wziąć na siebie częściowo wypłaty zwiększonych wynagrodzeń nauczycieli.

Jak informuje oficjalna strona www: „Niekorzystna sytuacja finansowa gminy może spowodować zahamowanie inwestycji czy wręcz przyczynić się do trudności w świadczeniu lokalnych usług na dotychczasowym poziomie. Sytuacja taka wymaga od Gminy podjęcia rozwiązań służących ograniczaniu wydatków”.

Gmina planuje wprowadzanie rozwiązań obniżających zużycie energii. Chce między innymi zoptymalizować system sterowania oświetleniem ulicznym, wymienić źródła światła na energooszczędne i zastosować fotowoltaikę w gminnych budynkach.