Oceń ten artykuł
(2 głosów)

Portal motopiaseczno.pl wraz ze strażą miejska od września prowadza akcje dla najmłodszych „Bezpieczny powrót do domu”.


W ramach akcji straż miejska prowadzi lekcje z bezpieczeństwa w ruchu drogowym w przedszkolach i szkołach podstawowych na terenie Gminy Piaseczno. Dzieci uczą się, jak poruszać się w mieście oraz poza terenem zabudowanym. Zasady wdrażane przez strażników miejskich są ważne przez cały rok, ale to właśnie teraz, kiedy dni są krótkie i zmrok zapada szybko, niebezpieczeństwo zdarzenia drogowego z udziałem dzieci jest większe.
Od połowy 2014 roku piesi poruszający się poza terenem zabudowanym po zmroku zobowiązani są do noszenia odblasków.
Po zmroku piesi w ciemnych ubraniach nie są widoczni dla kierowcy. Jeżeli poruszają się oni słabo oświetlonym chodnikiem albo zwykłym poboczem, kiedy kierujący pojazdem ich zauważy, często jest już za późno na jakąkolwiek reakcje z jego strony.
– Jeśli jednak pieszy w takiej sytuacji ma na sobie odblaski, kierowca jest w stanie dostrzec go z odległości aż 200-250 metrów. Ma to ogromny wpływ na bezpieczeństwo pieszego. Te 200 metrów daje kierowcy czas na reakcję, aby móc ominąć taką osobę – podkreśla Michał Rogala, instruktor szkolenia techniki jazdy w Bambini Racing oraz prezes stowarzyszenia Automobilklub Piaseczyński.
Celem zajęć jest, aby najmłodsi uczestnicy ruchu wyrobili w sobie pozytywne nawyki związane z bezpiecznymi zachowaniami, rozróżniali najważniejsze znaki drogowe, wiedzieli, jak przechodzić przez jezdnie i nauczyli się korzystać z sygnalizacji świetlnej. Forma zajęć jest dla dzieci atrakcyjna, ponieważ strażnicy korzystają na nich z minimiasteczka drogowego, dzięki któremu mogą uczestnikom pokazać wiele sytuacji na drodze, które mogą się zdarzyć, a których dzieci nie potrafią sobie wyobrazić.
Akcja prowadzona jest przez cały rok szkolny 2016/2017 na terenie Gminy Piaseczno. Dzieci otrzymają w sumie 4 000 odblasków, których sponsorem jest partner akcji, salon samochodowy Peugeot Lion Motors.
Szkoły zainteresowane szkoleniami dla uczniów klas 1-3 proszone są o kontakt mailowy pod adresem: info@motopiaseczno.pl.

Reklama

Strona społecznościowa

Reklama

Reklama