Antysmogowa edukacja

0
383

Władze gminy postanowiły wpajać już od najmłodszych lat wiedzę na temat niebezpieczeństw związanych ze smogiem i sposobów dbania o czystość powietrza.

Program spotkań z uczniami lesznowolskich placówek oświatowych dotyczy szeroko ujętej tematyki walki ze smogiem. Prezentacja obejmuje zagadnienia związane z powstawaniem smogu, jego źródłami, zagrożeniami zdrowotnymi, jakie się z nim wiążą, oraz omówienie sposobów walki z zanieczyszczeniem powietrza. Pierwszy pokaz odbył się na początku marca w Szkole Podstawowej w Łazach. Spotkanie poprowadził Mariusz Uljasz z Urzędu Gminy Lesznowola, który między innymi mówił na temat sposobów pomiaru stanu powietrza, postepowaniu w wypadku ogłoszenia alarmu smogowego czy metodach zadbania o czyste powietrze w pomieszczeniu.

– Uczniowie chętnie podejmowali tematykę związaną z czystym powietrzem i walką ze smogiem. Zadawali dużo pytań. Interesował ich zwłaszcza temat samochodów elektrycznych, antysmogowych masek na twarz, odnawialnych źródeł energii oraz roślin, które najefektywniej pochłaniają smog – relacjonuje prowadzący.

Prezentacje odbędą się do końca roku we wszystkich samorządowych szkołach i przedszkolach w gminie Lesznowola. Dodatkowo Urząd Gminy zorganizował konkurs „Zielona Klasa” dla szkół, w których odbyła się prezentacja. Najbardziej zielona klasa, czyli taka, która najlepiej wypełni swoją salę roślinami doniczkowymi, zdobędzie nagrodę finansową. Zwycięzcy otrzymają za zajęcie 1, 2 i 3 miejsca odpowiednio 500, 300 i 200 złotych.

Ekologiczna i prozdrowotna edukacja ma szansę nie tylko wpłynąć na większą świadomość młodych ludzi na temat zagrożeń związanych z zanieczyszczeniem powietrza, ale również oddziaływać za ich pośrednictwem na postawy dorosłych.