A Wisła płynie dalej

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Poprzedni rok upłynął pod znakiem Wisły. Co z tej okazji wydarzyło się w naszym powiecie i jak wykorzystały go samorządy?

 

W czerwcu 2016 r. Sejm RP ustanowił rok 2017 Rokiem Rzeki Wisły.

– W grudniu 2016 r. reprezentowaliśmy Górę Kalwarię w panelu dyskusyjnym podczas konferencji Wiślany Okrągły Stół, był to start programu Rok Rzeki Wisły – mówi nam Dariusz Falana, dyrektor Ośrodka Kultury w Górze Kalwarii. – Byliśmy także na ogólnopolskiej konferencji w Płocku w czerwcu 2017 r. „Wisła szansą na rozwój”.

Infrastruktury brak

Problemem Wisły w naszym w powiecie jest brak infrastruktury, czyli portów, pomostów, toalet, ławeczek, a nawet koszy na śmieci.

– Zainicjowaliśmy projekt inwentaryzacji infrastruktury nadrzecznej na terenie powiatu piaseczyńskiego, wraz z opracowaniem koncepcji zagospodarowania tych terenów. Zlecenie w ramach konkursu dla organizacji pozarządowych wykonało piaseczyńskie WOPR. Powstała inwentaryzacja, a także koncepcja zagospodarowania istniejącej infrastruktury. To konkretna i solidna podstawa do dalszych działań w zakresie rozwoju infrastruktury nad Wisłą – informuje Arkadiusz Strzyżewski, wicestarosta piaseczyński.

Piaseczyńskie WOPR otrzymało także (po raz pierwszy) od powiatu finansowe wsparcie, dzięki czemu w ubiegłym roku mogło pełnić stałe patrole na rzece oraz zakupić niezbędny do tego sprzęt ratowniczy.

– W czerwcu współorganizowaliśmy Zielone Świątki na Urzeczu. Rynek w mieście zamienił się w wioskę rybacką, w której odbywały się m.in. warsztaty dla dzieci – mówi nam Robert Korczak inspektor ds. promocji i informacji z UMiG Góra Kalwaria. – Gmina nie zapomniała o Roku Rzeki Wisły podczas Święta Góry Kalwarii . Wisła była motywem przewodnim ulicznej parady, zorganizowano również wystawę zdjęć Piotra Rytko „Z biegiem Wisły, z biegiem lat”. Dofinansowaliśmy także organizację Święta Wisły na Urzeczu, które miało miejsce przy tzw. tamie wojskowej w Górze Kalwarii.

Gościnny powiat

Góra Kalwaria gościła także wyprawy okolicznościowe, związane z Rokiem Rzeki Wisły organizując im pobyt. Byli to flisacy Ulanowscy spływający z Ulanowa do Gdańska na oryginalnej tratwie (byli też witani w Gassach), spływ wiślanych łodzi tradycyjnych w ramach projektu Obywatel Rzeki Wisły oraz spływ kajakowy Vistuliada.

Fundacja Szerokie Wody zorganizowała w Gassach, w gminie Konstancin-Jeziorna, kolejną edycję Flis Festiwalu, a w grudniu w Górze Kalwarii IV Biesiadę Łurzycką – Festiwal Kultury Urzecza.

Natomiast w Toruniu podczas Festiwalu Wisły zaprezentowała się Góra Kalwaria oraz zespoły URZECZEni i Kalwarki.

– Wydaliśmy album „Wisła. Powiat piaseczyński”. Dzięki współpracy z firmą poligraficzną, udało się to zrobić bezpłatnie. Zorganizowaliśmy konkurs fotograficzny „Z Wisłą w tle”, w czynie społecznym wyremontowaliśmy slip w porcie, zainstalowaliśmy drogowskaz "Góra Kalwaria 476 km". Dzięki temu nie tylko płynący przez Górę Kalwarię, zorientują się gdzie są, ale też dzięki temu w RiverViev Góra Kalwaria będzie widoczna i rozpoznawalna. Nasze torby Urzecza, kalendarze, kubki z Wisłą cieszą się dużą popularnością i uznaniem, a dla uczniów naszego "gastronomika" zorganizowaliśmy warsztaty kulinarne Urzecza, tym samym wracając do tradycji i promując nasze dawne kulinarne zwyczaje. Było bardzo smacznie! – informuje Arkadiusz Strzyżewski.

Powiat zlecił w ramach prac geodezyjnych wyznaczenie granic rzeki i lądu, aby w przyszłości ułatwić jakiekolwiek działania w obecnym porcie w Górze Kalwarii.

Na sam koniec roku, z inicjatywy Łukasza Maurycego Stanaszka, antropologa i odkrywcy mikroregionu Urzecze, most drogowy w Górze Kalwarii otrzymał nazwę Nadwiślańskiego Urzecza.

Reklama

Strona społecznościowa

Reklama

Reklama