95 lat minęło

0
458

Towarzystwo Przyjaciół Piaseczna świętuje w tym roku 95-lecie istnienia. Podczas uroczystego jubileuszu wręczono między innymi medale Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Powołane do życia w 1924 roku Towarzystwo postawiło sobie za cel rozwój miasta po odzyskaniu przez Polskę niepodległości. Liczne przerwy w działalności związane były z sytuacją polityczną w Polsce. Od 1992 roku TPP działa już nieprzerwanie i zajmuje się dbaniem o budowanie tożsamości lokalnej. Z inicjatywy jego członków w Piasecznie postawiono między innymi Pomnik Katyński na Cmentarzu Parafialnym czy Krzyż Papieski przy ul. Jana Pawła II. Członkowie Towarzystwa powołali też do życia Komitet Renowacji Cmentarza Parafialnego i zabiegali o utworzenie Muzeum Regionalnego. TPP dba o renowacje miejsc pamięci, upamiętnienie osób zasłużonych dla miasta i gminy oraz rozpowszechnianie wiedzy na temat lokalnej historii.

Uroczyste obchody 95-lecia założenia Towarzystwa, które miały miejsce w Domu Kultury w Piasecznie w sobotę 11 maja, stały się okazją do wspominania najważniejszych wydarzeń w historii organizacji. Nie zabrakło oczywiście podziękowań dla działaczy i samorządowców. Prezes TPP Jolanta Koszada podkreślała zasługi władz gminy, Centrum Kultury oraz Biblioteki Publicznej dla wspierania działalności Towarzystwa.

Podczas uroczystości odznaczono też medalami Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za opiekę nad zabytkami naszą redakcyjną koleżankę Małgorzatę Szturomską, Wandę Wasiewicz oraz Zbigniewa Muchę.