Wybory królowych w Gwatemali

0
532

Pegaz na biegunach, czyli spotkania z podróżnikami, to nowy cykl Centrum Kultury w Piasecznie. W środę 4 listopada posłuchamy opowieści z Gwatemali.

Wybory majańskich królowych odbywają się w całej Gwatemali. W jednym z regionów jest ich około dwustu, a przyznawanych tytułów nikt nie jest w stanie zliczyć. Swoją koronowaną przedstawicielkę ma niemal każde miasteczko i wieś zamieszkała przez Majów. Mimo popularności tego zjawiska, poza Gwatemalą jest ono zupełnie nieznane. Nie wspominają o nim przewodniki, książki podróżnicze ani zestawienia największych atrakcji. Podczas spotkania Julia Zabrodzka (socjolożka, dziennikarka i fotografka) oraz Bartek Kaftan (dziennikarz, redaktor i tłumacz) opowiedzą, jak trafili na ten trop, jak wyglądają wybory, jak żyje na co dzień majańska królowa i czym różni się od Miss Polonia.

– Przypominają konkursy piękności, ale nie o urodę w nich chodzi. Kandydatki muszą znać lokalne zwyczaje, zaprezentować tradycyjny strój i taniec, a przede wszystkim – pięknie i mądrze przemawiać. Zwykle na niełatwe tematy: o prawach kobiet, zanikaniu kultury, walce o tożsamość – mówi Julia Zabrodzka.

Spotkanie odbędzie się w środę 4 listopada o godz. 19.30 w Dom Kultury przy ul. Kościuszki 49. Wejściówki dostępne od 21 października. Impreza w reżimie sanitarnym.

W Galerii Witryna w Domu Kultury można oglądać towarzyszącą spotkaniu z podróżnikami wystawę zdjęć Julii Zabrodzkiej. Zdjęcia będą prezentowane do 22 listopada.

Czytaj także : Szpital w Piasecznie ma być szpitalem covidowym

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz komentarz
Podaj swoje imię