Uwiedziona przez Albanię

0
263

O Albanii komunistycznej i współczesnej, kolejnych pomysłach na książki i tolerancji religijnej rozmawiała podczas spotkania z czytelnikami Małgorzata Rejmer.

Pisarka nagrodzona niedawno Paszportem Polityki za książkę „Błoto słodsze niż miód” przyjęła zaproszenie piaseczyńskiej Biblioteki Publicznej. Podczas zorganizowanego 28 stycznia w siedzibie Klubu Seniora spotkania, pochodząca z Góry Kalwarii pisarka opowiadała głównie o Albanii. To ona bowiem jest drugoplanową bohaterką nagrodzonej książki. Na pierwszym planie są bowiem konkretni ludzie i ich historie osadzone w realiach komunistycznego kraju.

– To doświadczenie komunizmu nie jest w jakikolwiek sposób porównywalne z komunizmem, który mieliśmy w Polsce – mówiła autorka.

Małgorzata Rejmer opowiedziała o tym, jak doszło do napisania „Błota słodszego niż miód”, jak w trakcie pisania zmieniła koncepcję na opowiedzenie historii ustami ludzi, którzy doświadczali totalitaryzmu, jak wyglądały rozmowy z niektórymi z bohaterów.

– Tę książkę się ciężko przeżywa. Powinna mieć na okładce ostrzeżenie: „wchodzisz na własne ryzyko” – mówiła jedna z czytelniczek, która chciała wiedzieć, jak sobie z tym ciężarem opowieści i pisania radziła autorka.

– Ja ciągle dochodzę do siebie po tej książce – przyznała Rejmer. – Mam ciągle w głowie film z tych spotkań – przyznała. – Ciągle wracam do różnych zagadnień. Najprawdopodobniej zmierzę się jeszcze z różnymi kwestiami, które mnie nurtują, a których nie poruszyłam, na przykład sytuacji kobiet – zapowiedziała.

Czytelnicy pytali też Małgorzatę Rejmer o współczesną Albanię. Interesowała ich nie tylko jako cel podróży, ale też ze względu na sytuację społeczno-polityczną. Rejmer, która miała pierwotnie spędzić w Tiranie około pół roku, mieszka tam już 5 lat. Dzięki nawiązanym znajomościom i przyjaźniom oraz zgłębianiu historii Albanii mogła obecnym na spotkaniu czytelnikom sporo opowiedzieć również o tym, co się w kraju działo po upadku komunizmu i jakie problemy nurtują Albańczyków obecnie. Okres lat 90 to kolejny temat, który może stać się bohaterem jednej z przyszłych książek Rejmer.

– Mam pomysł na osiem następnych książek – żartowała autorka. Nam pozostaje tylko czekać na te poruszające opowieści i życzyć autorce dość siły do mierzenia się z niezwykle trudnymi tematami.