Urzeczeni historią

394

„Rocznik Nadwiślańskiego Urzecza” ma przybliżać historię, kulturę i tradycje związane z rozciągającym się wzdłuż obu brzegów Wisły regionem etnograficznym.

Nowe wydawnictwo to kolejny pomysł na promocję Urzecza. W piątkowy wieczór 22 marca w Ratuszu w Górze Kalwarii odbyła się premiera pierwszego „Rocznika Nadwiślańskiego Urzecza”. Pomysłodawcy, dr Piotr Rytko oraz dr Łukasz Maurycy Stanaszek z zarządu Towarzystwa Opieki nad Zabytkami Oddział w Czersku, opowiadali o ideach, które przyświecają temu przedsięwzięciu.

– Jako nowy zarząd Towarzystwa Opieki nad Zabytkami postawiliśmy sobie za jeden z celów utworzenie Biblioteczki Ziemi Czerskiej – mówił prezes TOnZ dr Piotr Rytko. – Chcielibyśmy każdego roku wydawać dwie, trzy publikacje. Merytorycznie jesteśmy do tego przygotowani, ale oczywiście zależy to od pozyskiwania funduszy na wydawanie tych opracowań. Jeśli na sali są mecenasi kultury, to zapraszamy serdecznie – zażartował.

Pierwszy „Rocznik”, datowany na 2018 rok, powstał dzięki wsparciu TOnZ-u przez samorządy województwa mazowieckiego, gminy Góra Kalwaria i powiatu piaseczyńskiego. Obecnie trwają już przygotowania do wydania kolejnego „Rocznika” oraz innych publikacji, między innymi „Księgi Chrztów Góry Kalwarii”.

Niezwykle szeroka tematyka „Rocznika Nadwiślańskiego Urzecza” ma sprawić, że każdy znajdzie w nim coś interesującego. Jednocześnie z czasem powstanie dzięki temu bardzo ciekawa bibliografia dotycząca Urzecza. Wydawnictwo opiera się na tekstach nadsyłanych przez autorów zajmujących się różnymi dziedzinami życia. Piszą o wybranych miejscach, architekturze, zdarzeniach i postaciach historycznych, elementach krajobrazu przyrodniczego i kulturowego, starych i nowych odkryciach archeologicznych, zabytkach czy genealogii lokalnych rodów. Spoiwem tych tematów jest ich związek z Urzeczem.

– Uznaliśmy, że zawężenie tematyki do Czerska zbyt szybko wyczerpałoby nam materiał do publikacji – mówił Rytko. – Doszliśmy więc do wniosku, że w dorocznej publikacji ukazywać się będą teksty dotyczące regionu Urzecza, czyli nadwiślańskiego obszaru od ujścia Pilicy i Wilgi, a więc okolic Garwolina, aż po Saską Kępę i Mokotów.

Podczas promocji wydawnictwa swoje prezentacje przedstawili autorzy dwóch artykułów z pierwszego „Rocznika”. Łukasz Maurycy Stanaszek opowiadał o urzeczańskich korzeniach jednego z bohaterów Powstania Warszawskiego (przy okazji spokrewnionego z autorem). Z kolei Paweł Komosa przybliżył zebranym historię powstawania wałów wzdłuż Wisły, meandrowania rzeki i podtapiania czy wręcz zatapiania niektórych miejscowości. W pierwszym numerze przeczytamy też m.in. o otwockich świdermajerach, kościele św. Wita w Karczewie, genealogii rodów z Czerska czy tradycjach kulinarno-gastronomicznych Góry Kalwarii.

Publikację można pozyskać podczas organizowanych przez TOnZ Oddział w Czersku spotkań. Liczący 500 egzemplarzy nakład jest już na wyczerpaniu, ale prawdopodobnie nastąpi dodruk. „Rocznik” będzie też dostępny w bibliotekach w Górze Kalwarii, Piasecznie czy Konstancinie-Jeziornie.