Trzy wystawy, jedna sztuka

0
1455

Członkowie Klubu Fotograficznego działającego w piaseczyńskim Centrum Kultury pokazują swoje prace coraz szerszej publiczności.

Miłośnicy fotografii spotykają się w Przystanku Kultura w Piasecznie zarówno na zajęciach

warsztatowych, jak i w ramach Klubu Fotograficznego. Często „klubowicze” zaczynali od warsztatów i wciągnęli się na tyle, by teraz spotykać się dwa razy w miesiącu z innymi pasjonatami, pokazywać swoje prace, konfrontując je z odbiorcą, poznawać różne dziedziny sztuki fotograficznej i wzajemnie się inspirować. – Nasi klubowicze to nie tylko mieszkańcy Piaseczna – mówi szef Klubu i główny prowadzący warsztaty Hubert Gieleciński. – Niektórzy przyjeżdżają na spotkania z Góry Kalwarii, Tarczyna czy z odległych dzielnic Warszawy. To bardzo różni ludzie, ale to, co nas wszystkich interesuje i łączy, to fotografia – podkreśla.

Uczestnicy obu rodzajów spotkań mieli dotąd okazję pokazywać swoje prace głównie w witrynie Domu Kultury przy ul. Kościuszki 49. Od niedawna jednak ich prace są pokazywane w kilku innych miejscach. W maju swoje wernisaże miały dwie wystawy indywidualne.

Makrofotografia ozdobiła salę obrad Starostwa Powiatowego

„Pomiędzy czasem a światłem” to wystawa Joanny Rogala, która z Klubem Fotograficznym z Piaseczna związana jest od początku jego istnienia. Na wystawie, którą oglądać można w Bibliotece Publicznej w Górze Kalwarii do 4 czerwca zaprezentowała niezwykłe, wręcz bajkowe portrety swoich córek. Fotografie Joanny Rogala przypominają portrety malarskie. Scenografia, charakteryzacja, kostiumy i światło to elementy równie istotne w jej pracach jak same modelki o niebanalnej urodzie.

Swoich gościnnych ścian drugiej wystawie udzieliła Czarna Cafe przy Skwerze Kisiela w Piasecznie. „Podniebne akrobacje” Sylwii Biernackiej łączą sztukę wizualną i słowo. Każde z czarno-białych zdjęć uzupełnione jest fragmentem wiersza „Le lac” francuskiego poety – romantyka Alphonse’a de Lamartine. Nieopodal fotografii znajdują się fiszki, na których możemy znaleźć polski przekład wiersza.

– Pomysły interpretacyjne były dla mnie bardzo zaskakujące – mówiła po wernisażu Sylwia

Biernacka. – Niektórzy pytali, czy to manekiny, inni sądzili, że to postacie wycięte i wklejone w kadr, niektórzy widzą tu historię miłosną co niezwykle mnie cieszy, ponieważ znaczy, że ta wystawa pobudza wyobraźnię – dodaje. Nam zdradziła kulisy powstania biało-czarnych fotografii, które wydają się być grafiką, a przynajmniej fotografią kreacyjną. Okazuje się, że zdjęcia powstały podczas… zawodów akrobatyki sportowej, a dokładniej skoków na batucie w piaseczyńskim GOSiRze. Uchwyceni zostali na nich zawodnicy podczas wykonywania tytułowych podniebnych akrobacji.

Prace Sylwii Biernackiej ozdobiły ściany Czarna Cafe

– Ten materiał miał potencjał sam w sobie – mówi Gieleciński. – Poddaliśmy go potem fotograficznej obróbce i osiągnęliśmy taki oto efekt końcowy, który można oglądać do początku czerwca. Potem w kawiarnianej galerii powinny pojawić się prace kolejnego autora. Pracujemy już nad następnymi wystawami – dodaje.

Swoją galerię uczestnicy fotograficznych spotkań w Przystanku Kultura mają również od niedawna w Starostwie Powiatowym. W ramach wystawy zatytułowanej „Przyglądać się najmniejszej trawce” w sali obrad zawisło osiem makrofotografii, których autorami jest pięciu członków Klubu Fotograficznego.

– Doceniamy fakt, że zamiast kupować gotowe plakaty, starostwo zgodziło się powiesić na ścianach prace lokalnych artystów – mówi kurator wystawy Hubert Gieleciński.

Istnieje szansa, że również tutaj, fotografie będą się co pewien czas zmieniać. To możliwość dla fotografów do pokazania swoich prac szerszej publiczności a dla radnych na oglądania ciągle nowych obrazów.