Tężnia w blasku sztuki

Oceń ten artykuł
(1 głos)

Tężnię w Konstancinie-Jeziornie rozświetli wyjątkowa wystawa „Struktury”.

 

Chcąc uczcić rocznicę 120-lecia Konstancina i 100-lecia tradycji uzdrowiskowych, Konstanciński Dom Kultury zaprosił wybitnego artystę, Mirosława Filonika. Specjalnie na tę okazję w tężni, w Parku Zdrojowym, artysta przygotuje niezwykły, świetlny projekt. Zapraszamy na wystawę, która zostanie otwarta w sobotę, 21 października o godz. 17.00.

Dzieła Mirosława Filonika to najczęściej struktury zbudowane z dziesiątek specjalnie zaprojektowanych świetlówek, które produkowane są dla niego przez Philips Lighting Poland. Od trzydziestu lat artysta traktuje światło lamp jarzeniowych jako medium wyrazu artystycznego. Interesuje go zagadnienie instalacji świetlnych jako rzeźby w przestrzeni miasta. Jego prace funkcjonują w bezpośrednim odniesieniu do znanych obiektów architektury m.in.: Zamku Ujazdowskiego w Warszawie, Ratusza w Gdańsku, Term Trajana w Rzymie, galerii i muzeów czy też innych, szczególnych dla artysty, punktów miejskiego krajobrazu. Monumentalne świetlne instalacje Mirosława Filonika wpisują się w nurt sztuki site-specific. Do elitarnego grona miejsc, które gościły tego artystę, teraz dołączy tężnia, będąca wizytówką Konstancina-Jeziorny, jedynego uzdrowiska na Mazowszu. Poza światłem, podczas wyjątkowej wystawy Mirosława Filonika w tężni emitowany będzie również dźwięk przygotowany przez znanego muzyka, kompozytora, reżysera dźwięku i performera Tadeusza Sudnika. Wystawę w tężni będzie można oglądać do końca roku.

            Partnerami wystawy są Uzdrowisko Konstancin-Zdrój oraz Polskie Sieci Elektroenergetyczne, mający swoją siedzibę w Konstancinie-Jeziornie, operator systemu przesyłowego energii elektrycznej do wszystkich regionów kraju.

Reklama

Strona społecznościowa

Reklama

Reklama