Sztangistka w Czarnej

255

W Czarna Caffe od 5 listopada można oglądać wystawę zdjęć Marty Grudzień zatytułowaną „Sztangistka”.

To już kolejne wydarzenie artystyczne zorganizowane w tym miejscu przez Klub Fotograficzny, działający w Centrum Kultury w Piasecznie. Należy do niego również Marta Grudzień. Kilkukrotnie prezentowała już swoje zdjęcia, zarówno na wystawach indywidualnych, jak i zbiorowych. W kawiarni Czarna jej prace goszczą po raz pierwszy.

– „Aparat jest pretekstem do bycia gdzieś, gdzie nie powinno cię być”. Te słowa Susan Meiselas znakomicie oddają mój ulubiony gatunek fotografii, czyli reportaż – przyznaje autorka zdjęć – Momenty, w których mogę skupić się tylko na ludziach i chęci uchwycenia konkretnych, często bardzo ważnych dla nich chwil, sprawiają mi największą radość w fotografowaniu.

Prace zaprezentowane na wystawie w Czarna Caffe to zdjęcia wybrane z obszerniejszego materiału fotograficznego o Agacie Przybylskiej, młodej zawodniczce trenującej podnoszenie ciężarów. Czarno-białe zdjęcia Marty Grudzień wymykają się z ram klasycznej fotografii sportowej. To opowieść o sportsmence, o pasji, o fizycznej sile, ale też o kobiecości.

– Na początku zaczęłam chodzić na siłownię dla zabicia czasu, ale dość szybko zorientowałam się, jak dużą przyjemność sprawia mi dokładanie kolejnych ciężarów na sztangę – wspomina Agata Przybylska. – Później, kolega podsunął mi pomysł z wystartowaniem w zawodach. Tak zaczęła się ta przygoda.

Wystawa fotografii Marty Grudzień w Czarna Caffe, przy ulicy Kościuszki 9 w Piasecznie, będzie prezentowana do 30 listopada. Można ją oglądać w godzinach otwarcia kawiarni.