Piękne książki

0
333

Piaseczyński rynek w sobotę zamienił się w czytelnię. Prezentowane książki cieszyły zarówno umysł, jak i oko. Zaprezentowano też „Literacką Mapę Piaseczna”.

Niewątpliwie tak stać się musiało, skoro impreza otrzymała miano Festiwalu Pięknej Książki. Wydarzenie to przygotowały Fundacja Arka im. Józefa Wilkonia oraz Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Piaseczno. Słoneczna pogoda przyciągnęła na plac Piłsudskiego miłośników literatury w różnym wieku. Najszersza oferta wydawnicza skierowana jednak była do najmłodszych. To książki dla dzieci bowiem w naturalny sposób związane są z ilustracją, a na polskim rynku wydawniczym pojawia się coraz więcej pozycji, które warto mieć w swojej biblioteczce nawet dla samej szaty graficznej, zwłaszcza, że wydawnictwa w trakcie festiwalu oferowały swoje książki w atrakcyjnych cenach.

Obraz i słowo
Związki Piaseczna z artystycznymi książkowymi obrazami zapewnia przede wszystkim mieszkający i tworzący w Zalesiu Dolnym jeden z najbardziej cenionych od lat ilustratorów – Józef Wilkoń. Na festiwalu nie mogło więc zabraknąć Mistrza, który między innymi podpisywał swoje książki. Gościem imprezy była również ilustratorka i autorka książek dla dzieci Maria Ekiert, a także mieszkająca w Zalesiu Górnym zajmująca się oprawą graficzną książek dla dzieci i nie tylko – Grażka Lange.
Na mieszkańców czekała też „mobilna” bibliotece, a także rozstawione na rynku leżaki. Najmłodsi mieli szansę „pokolorować Piaseczno”, obejrzeć spektakl, wziąć udział w konkursach czy warsztatach. Imprezie towarzyszyły wystawy ilustracji, koncert „Teatru N.O.R.A.” z piosenkami Agnieszki Osieckiej oraz Piotra Woźniaka.

Piaseczno sprzyja twórczości
Jednym z istotnych punktów Festiwalu było podsumowanie projektu „Literacka Mapa Piaseczna”. Został on zrealizowany w ramach warsztatów literacko-graficznych zorganizowanych w piaseczyńskiej Bibliotece, a wspieranych przez Fundację Arka im. Józefa Wilkonia. Dzięki zaangażowaniu wolontariuszy, głównie młodzieży, zgromadzono informacje o ludziach książki związanych z gminą Piaseczno. Podsumowaniem projektu jest publikacja prezentująca 33 postacie oraz liczącą kilkanaście osób grupę literacką „Klub Poszukiwaczy Słowa”. Na blisko 100 stronach książki znalazły się nazwiska publicystów, pisarzy, poetów, grafików, krytyków literackich. Osoby, które mieszkały lub mieszkają w Piasecznie na stałe, lub spędzały tu systematycznie wakacje. Oprócz krótkich notek biograficznych publikacja zawiera wiele ciekawych, historycznych zdjęć. Książkę można było zdobyć podczas festiwalu, będzie też oczywiście udostępniana czytelnikom w gminnych bibliotekach.
Projekt został dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a patronat nad Festiwalem Pięknej Książki objęli: Marszałek Województwa Mazowieckiego, Starosta Piaseczyński, Burmistrza Miasta i Gminy Piaseczno oraz Polskie Towarzystwa Wydawców Książek. Partnerem Festiwalu było Centrum Kultury w Piasecznie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz komentarz
Podaj swoje imię