Piaseczyńska Noc Muzeów

Oceń ten artykuł
(1 głos)

Piaseczno po raz pierwszy będzie miało swoją Noc Muzeów. Odbędzie się ona na terenie stacji kolejki wąskotorowej w sobotę 19 maja. Czego możemy się spodziewać?

 

Stacja kolejki to rozległy, industrialny i trochę magiczny teren w samym centrum miasta. Centrum Kultury i Piaseczyńsko-Grójeckie Towarzystwo Kolei Wąskotorowej (PGTKW) uznały, że jest to wprost idealne miejsce na taką imprezę.

– O godzinie 16.00 rozpocznie się gra terenowa, związana tematycznie z marszałkiem Piłsudskim, co wpisuje się w obchody setnej rocznicy odzyskania niepodległości. O godz. 18.00 Centrum Kultury organizuje koncerty, które odbędą się na wagonie-platformie, ustawionym na torach pod dębem, od strony ronda. Obok na trawie zostaną wystawione leżaki, a na tyłach drezyniarni Grzegorz Szestowicki z Pensjonatu u Joanny rozstawi grill; obiecał, że będzie pięknie – mówi nam Michał Duraj, wiceprezes PGTKW.

Zjeść będzie można również w restauracji Odjazd, która przygotowała specjalne menu, czyli smoothies, szarlotkę, piwo Piaseczyńskie, tortillę i inne przekąski.

– Podczas naszej nocy trwać będzie wystawa samochodów zabytkowych z Muzeum Techniki im. Władysława Drybsa. Samochody ustawione zostaną na torze nr 1, czyli tym położonym tuż przy ul. Wojska Polskiego. Na środkowym torze będą przejażdżki drezyną, a na 3 tor będzie wjeżdżał pociąg, który będzie jeździł tego dnia wg specjalnego rozkładu, od Tarczyna do Piaseczna, zatrzymując się na stacjach w Złotokłosie, Głoskowie, Gołkowie i Zalesiu Dolnym – mówi Duraj.

Przez cały czas otwarta będzie modelarnia, lokomotywownię i halę główną będzie można zwiedzać z przewodnikiem. O godz. 20.00 Stanisław Hofman oprowadzi wycieczkę po Piasecznie, śladem kolejki wąskotorowej. Po Piasecznie będzie też można przejechać się nysą.

Otwarte będą też wszystkie pracownie na terenie stacji, które przygotują wiele atrakcji. Na zewnątrz będą stały motocykle, Galeria Biała zorganizuje nocne wypalanie Raku, zwiedzić będzie można pracownię złotniczą i krawiecką oraz atelier fotograficzne.

Także w sobotę po raz pierwszy otworzy się na terenie kolejki Poczytalnia – jeszcze do niedawna znana jako Wysypisko Książek, czyli idea wymiany książek, stworzona przez Karolinę Hofman. Poczytalnia będzie mieścić się w starym drewnianym wagonie, a dokładnie w przedwojennym pługu.

– Docelowo będzie stać w innym miejscu, pod dębem, trochę go wyremontujemy, ale Poczytalnia będzie już u nas na stałe – mówi Michał Duraj.

Podczas Nocy Muzeów zostanie także uruchomiony zabytkowy autobus, którym zwiedzający będą mogli dojechać na teren kolejki, ale również wybrać się do stolicy.

Reklama

Strona społecznościowa

Reklama

Reklama