W pobliżu

229

Wystawa fotografii Tadeusz Tyszki

12 października – 5 listopada 2019 r.

Galeria Fryderyk, Przystanek Kultura, Plac Piłsudskiego 9, Piaseczno

 

kurator wystawy: Hubert Gieleciński

organizatorzy: Klub Fotograficzny w Piasecznie, Centrum Kultury w Piasecznie

 

Z fotografią zetknąłem się w bardzo młodym wieku, kiedy w rodzinnym domu asystowałem swojej starszej siostrze przy robieniu odbitek w domowej ciemni. Również dzięki niej poznałem podstawy robienia zdjęć – czas naświetlania, wielkość otworu przysłony oraz kadrowanie. Z sentymentem wspominam Smienę, która zachowała się, chociaż już mocno sfatygowana.

Świadoma pasja fotografowania pojawiła się u mnie pod koniec lat siedemdziesiątych, kiedy stałem się szczęśliwym posiadaczem nie tylko aparatu fotograficznego, ale również całego wyposażenia ciemni. Oprócz utrwalania na kliszy scen z życia rodziny, tlił się we mnie sentyment do miasta, w którym się urodziłem i wychowałem. Na spacerach z ukochaną suczką Abi niemal zawsze miałem aparat fotograficzny. Fotografowałem więc miejsca, które wydawały mi się w jakiś sposób urokliwe. Nie miałem, jednakże świadomości, że za jakiś czas te swojskie miejsca zmienią się nie do poznania.

Prezentowane na wystawie obrazy nie są więc, jak to dzisiaj modnie się mówi, realizacją założonego projektu, ale przypadkowym dorobkiem kilkunastu lat hobbystycznego fotografowania, którego efekt może być pokazane szerszemu kręgowi ludzi. Zwłaszcza, że według mnie wielu nie widziało tego Piaseczna sprzed lat. Mam nadzieję, że dla nich będzie to „wycieczka w czasie” do miejsc często już nie istniejących, a dla innych podróż sentymentalna.

Tadeusz Tyszka

 

 

Tadeusz Tyszka (rocznik 1959) – członek Klubu Fotograficznego w Piasecznie. Wielokrotnie brał udział w plenerach i warsztatach fotograficznych organizowanych przez Fotoklub Rzeczypospolitej i Fundację „Fotografia dla Przyszłości” (Janów Podlaski, Smolniki, Podlesice, Zwierzyniec, Supraśl). Okazjonalnie zgłaszał swoje fotografie do  wyboru zdjęcia miesiąca w ramach działalności Fotoklubu w Służewskim Domu Kultury (dwukrotne zajęcie I miejsca).

 

Wystawy:

Piaseczno, grudzień 1994 r. – Zbiorowa wystawa poplenerowa „Malarstwo, rzeźba, fotografia”.

 

Warka, 1995 r. -wystawa poplenerowa z malarzami „Grupy Piaseczno”.

 

Piaseczno, luty 1998 r. – indywidualna wystawa fotografii czarno-białej „Z wodą w tle”.

 

Warszawa, marzec 2009 r. – poplenerowa wystawa fotograficzna „Janów Podlaski 2008”.

 

Gródek, maj 2009 r. – wystawa indywidualna w Centrum Kulturalno-Rekreacyjnym.

 

Zalesie Dolne, lipiec 2009 r. – wystawa indywidualna w Bibliotece im. Danuty Orłowskiej.

 

Zalesie Dolne, sierpień 2010 r. – wystawa indywidualna w ramach Festiwalu Otwarte Ogrody.

 

Piaseczno, październik 2013 r. – wystawa indywidualna w Przystanku Kultura.

 

Zalesie Dolne, listopad 2018 r. – wystawa indywidualna w Bibliotece im. Danuty Orłowskiej.