Irańczyk w Piasecznie

0
334

Wieczór z artystą z Iranu rozpoczął cykl spotkań przybliżających mieszkańcom Piaseczna kulturę społeczności zamieszkujących bliższe i dalsze rejony świata.

W niedzielny wieczór 9 lutego w sali koncertowej Centrum Edukacyjno-Multimedialnego na zaproszenie Centrum Kultury pojawił się Abdullah Abdi – pieśniarz z Chorasanu. „Spotkanie Kultur: Iran” zorganizowano przy współpracy z Ambasadą Islamskiej Republiki Iranu. Jego inicjatorką była Lidia Brzezińska, studiująca iranistykę mieszkanka Piaseczna. Podczas wieczoru pełniła również rolę tłumacza, a zadanie nie było łatwe, ponieważ mieszkańcy pytali gościa między innymi o zaawansowane kwestie związane z muzyką. Lidia Brzezińska przygotowała dla widowni prezentację dotyczącą kultury Chorasanu i tradycji związanych z grą na dutarze. Następnie pokazano film dokumentalny o tym charakterystycznym dla regionu Chorasan instrumencie. Wykonana z drewna lutnia z pudłem rezonansowym o kształcie przypominającym gruszkę i wydłużonej szyjce zawiera tylko dwie struny. Instrument został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Film pokazywał najbardziej uznanego w regionie rzemieślnika, który ręcznie przez kilka miesięcy przygotowuje instrument.

fot. Maja Gielecińska
Lidia Brzezińska tłumaczyła artyście pytania od publiczności.

Abdullah Abdi – poeta, piosenkarz, mistrz gry na dutarze zagrał dla publiczności zarówno tradycyjne pieśni Chorasanu, jak i własne kompozycje. Chętnie też odpowiadał na pytania licznie zgromadzonej publiczności. Dotyczyły one zarówno samego nietypowego instrumentu i granej na nim muzyki, ale również obyczajów. Najmłodsi zachęcili Abdullaha do opowieści o tradycyjnym irańskim stroju, w którym wystąpił na scenie.

fot. Maja Gielecińska
Abdullah Abdi wyjaśnił, że długą koszulę wykorzystywano również przy wysiewie ziarna.

Ali Moujani, radca ds. kultury w ambasadzie Iranu poinformował publiczność, że Abdullah jest swoistym ambasadorem Chorasanu i dutaru i koncertuje w wielu krajach na całym globie. Na co dzień zaś między innymi wykłada na uniwersytecie w Teheranie.

– Występuję w różnych miejscach nas świecie, ale nigdzie nie zostałem tak ciepło przyjęty, jak w Polsce – powiedział na koniec Abdullah Abdi.

Wiceburmistrz Hanna Kułakowska-Michalak podziękowała gościom, którzy przybliżyli mieszkańcom Piaseczna kulturę Iranu.

– Ogromnie też cieszy mnie państwa liczna obecność – zwróciła się o widowni. – Otwartość naszych mieszkańców na inne kultury to powód do dumy i radości. Mam nadzieję, że cykl spotkań wielokulturowych przypadnie państwu do gustu.

Dyrektor Centrum Kultury Magdalena Gawrych powiedziała nam, że trwają rozmowy z kilkoma ambasadami. Nie zdradziła jednak na razie, kiedy możemy się spodziewać kolejnego „Spotkania Kultur” i z jakiego rejonu świata goście odwiedzą Piaseczno jako następni.