Dzieło życia Adama Myjaka

0
1660

Mieszkający w Zalesiu Dolnym artysta rzeźbiarz otrzyma nagrodę za całokształt twórczości.

Mazowiecki Instytut Kultury przedstawił listę twórców nominowanych w tegorocznej edycji Nagrody im. Cypriana Kamila Norwida. Statuetka „Dzieło życia” trafi w ręce rzeźbiarza Adama Myjaka. Laureatów w pozostałych kategoriach poznamy 23 września podczas uroczystej gali na Zamku Królewskim w Warszawie.

Nagroda „Dzieło życia przyznawana jest za całokształt twórczości. W tym roku uhonorowano nią Adama Myjaka – jednego z najwybitniejszych artystów europejskich, klasyka współczesnej sztuki polskiej, rzeźbiarza i znakomitego pedagoga, wieloletniego rektora Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Dziełem Myjaka jest m.in. kwadryga wieńcząca fronton Teatru Wielkiego w Warszawie oraz pomnik ku czci ofiar zamachów terrorystycznych Homo Homini w Kielcach. Rzeźbiarz od czterdziestu lat mieszka w Zalesiu Dolnym, tu powstaje też większość jego dzieł. Jest aktywnym uczestnikiem festiwalu Otwarte Ogrody.

– Oczywiście bardzo się cieszę, bo to ważna i ceniona w środowisku nagroda – powiedział nam Adam Myjak. – W pewien sposób nagroda ta zbiega się z planowanym przeze mnie zakończeniem kariery rektora ASP i zamknięciem jakiegoś rozdziału w życiu. Myślę, że czas na oddanie się działaniu głównie w pracowni w Zalesiu Dolnym – podsumowuje.