OFF-spring Festival-piaseczyńskie święto teatru

0
137

Zapraszamy na czerwcowe, plenerowe święto teatru. Przed nami kolejna, piąta już edycja OFF-spring Festival

OFF-spring to impreza, która na stałe wpisała się w kulturalny kalendarz Centrum Kultury w Piasecznie. To również okazja do poznania mniej popularnych grup i form ekspresji artystycznej. W tym roku po raz kolejny wydarzenie odbędzie się na terenie Kolejki Wąskotorowej w Piasecznie. W piątek 11 czerwca zobaczymy koncert grupy Gaja, oraz spektakl na postawie B. Leśmiana „Oddaleńcy”. Sobota będzie dniem dla całej rodziny. Od 17.30 zapraszamy na animacje i warsztaty dla dzieci, spektakle w wykonaniu znanych już piasecznianom teatrów jak Fundacja Sztuka Ciała oraz Centrum Pantomimy MIMO, jak i spotkanie z PJM. Projekt Migawki zaprezentuje spektakl w polskim języku fonicznym oraz w języku migowym. Zapraszamy osoby głuche oraz słyszące, dzieci, dorosłych i młodzież. Leżaki, teatr, food tracki i miła artystyczna atmosfera – to wszystko na tegorocznym OFF-spring Festival.

OFF-spring Festival 2021, 11-12 czerwca, Stacja Kolejki Wąskotorowej, ul. Sienkiewicza 14

Piątek 11 czerwca

20.00 koncert zespołu Gaja
21.00 Oddaleńcy – Natalia Sakowicz i Maciej Cempura

Sobota 12 czerwca

17.30 – 19.00 Strefa Twórczości – wolne warsztaty
19.00 Projekt Migawki – zabawy z językiem migowym
19.30 „Pan i Pani O” – Teatr Pantomimy MIMO
20.30 „Kopakonan – opowieść o kobiecie foce” – Migawki
21.30 „PĘDY” – Fundacja Sztuka Ciała

GAJA

To grupa przyjaciół, których połączyły wspólne wartości. Nasza muzyka jest esencją tego, co jest dla nas ważne. Płynie z prosto z serca i przypomina, że pod stopami wiruje Ziemia. Przypominamy o wartościach, które odchodzą w zapomnienie we współczesnym świecie: o połączeniu z naturą i z samym sobą, o szacunku do planety na której żyjemy, o uważnym życiu, byciu tu i teraz, o miłości.  Nasze brzmienie jest różnorodne. Kojącym kobiecym głosom towarzyszą gitary akustyczne i głęboki puls bębna djembe. Pojawia się także saksofon i tabla.
Skład zespołu: Marta Zinserling, Marta Szotyńska, Joanna Płóciennik, Phao Sanato, Dawid Wyczółkowski, Łukasz Bareja i Łukasz Michaluk

 ODDALEŃCY

Dwuosobowy spektakl oparty o twórczość jednego z najoryginalniejszych polskich poetów – Bolesława Leśmiana. Przedstawienie jest swoistym laboratorium, w którym za pomocą środków zaczerpniętych z teatru formy, performance’u, koncertu i kultury punk podejmujemy próbę zanalizowania poetyckiego świata polskiego bergsonisty.

Czy poprzez doświadczenia cielesności, szczególnie w formach granicznych, które tak fascynowały Leśmiana, możemy dotrzeć do istoty życia? Jaki jest sens miłości? Cierpienia? Śmierci? Czy w 2020 roku, sto lat od pierwszego wydania Łąki, poezja ma jeszcze dla nas współczesnych jakiekolwiek znaczenie i co może powiedzieć o nas samych?

Reżyseria – Natalia Sakowicz

Scenografia – Marek Idzikowski

Muzyka – Maciej Cempura

Występują : Natalia Sakowicz, Maciej Cempura

Światło – Maciej Iwańczyk

MIGAWKI to pionierski projekt, w którym od lat łączymy światy: opowiadania, ruchu i teatru; Głuchych  i słyszących; twórców kultury i pedagogów; lokalny i uniwersalny. Zbieramy historie słyszących i  g/Głuchych, a następnie, bazując na głębokiej wiedzy antropologicznej, teatralnej i choreograficznej, łączymy je z baśniami i opowieściami z różnych stron świata. Scenariusze naszych spektakli i inscenizacje powstają równolegle w dwóch językach polskich: tym, którym mówimy oraz w Polskim Języku Migowym. Po spektaklach organizujemy warsztaty i rozmowy we współpracy z pedagogami i  animatorami kultury. Do tej pory Migawki pojawiły się w odsłonie wrocławskiej (Bardzo Młoda Kultura  2018), łódzkiej („Migawki z Łodzi” Dotknij Teatru 2019 oraz „Kopakonan – opowieść o kobiecie foce”  Dotknij Teatru 2021) i znowu wrocławskiej jako „Migawki  ze stolicy Krasnoludków” (Wrocławski Festiwal Krasnoludków 2019). W czasie pandemii COVID-19 zrealizowaliśmy serial internetowy „Opowieści z dwóch światów” w ramach programu „Kultura w sieci”. Zespół  Migawek tworzą opowiadaczka i muzyczka Katarzyna Jackowska-Enemuo, migający choreograf Madi Rostkowska oraz reżyser Grzegorz Grecas. Od roku 2021 z kolektywem współpracuje również Dominika Kozłowska – niesłysząca aktorka z Wrocławia.

KOPAKONAN – OPOWIEŚĆ O KOBIECIE FOCE

Spektakl reinterpretuje duńską legendę z Wysp Owczych, której różne wersje opowiadało wiele ludów północy. Historie kobietach fokach znają dobrze Islandczycy, Finowie i Norwegowie, wrosły w folklor celtycki jako irlandzka opowieść o Selkie i zainspirowały Andersena do napisania „Małej Syrenki”. Realizacja Projektu Migawki będzie podtrzymywała tradycję znajdowania w starych opowieściach nowych prawd – potrzebnych „tu i teraz”. A wszystko to w spektaklu łączącym muzykę, taniec i słowo opowiadane w dwóch językach polskich – tym, którym mówimy oraz w Polskim Języku Migowym.

„PAN I PANI O!” – TEATR PANTOMIMY MIMO

Na wyspie zbudowanej z marzeń, wspomnień i po część z zapomnianych historii, mieszka Pan O. Marząc o miłości wpatruje się głównie w horyzont. Myśli, że na świecie został sam.

Gdzieś daleko mieszka Pani O. Marząc o miłości wpatruje się głównie w niebo. Jest przekonana o tym, że na świecie jest sama. Jeden otrzymany list, jeden chwila, zmienia w jej życiu wszystko. Krok po kroku obserwujemy ich spotkanie, czasem zabawne a czasem nieco mniej. Jednak miejsce, w którym się odnaleźli, okazuje się mieć własny pomysł na tę parę. Wciąga bohaterów w wir zdarzeń, mogących prowadzić tylko w jeden kierunku. Czy będą podążać tam wspólnie? Czy zrozumieją, że ich spotkanie to dopiero początek podróży?

Wizualna komedia bez słów, która żywi się humorem i śmiesznością dnia codziennego.

Do tego odrobina magii i absurdu z życia wziętych.

Scenariusz, scenografia, reżyseria: Bartłomiej Ostapczuk

Muzyka: Mateusz Kacprzak

Kostiumy: Paulina Staniaszek

Występują: Paulina Staniaszek i Bartłomiej Ostapczuk

www.mimowie.pl

„PĘDY” – PLENEROWE WIDOWISKO Z UDZIAŁEM ROŚLIN

Festiwalowa produkcja Teatru Sztuka Ciała w reżyserii Marka Kowalskiego z Teatru AKT.  Jest to konkretna, wartka opowieść o cyklu życia roślin – pełna nawiązań do naszego, ludzkiego rytmu życia, a także zachowań i emocji. Znajdziecie Państwo tam: imponujące barwne kostiumy, ruch organiczny, pantomimę, elementy klaunady i kuglarstwa oraz rośliny grające muzykę na żywo za pomocą specjalnych przetworników, przy wtórze instrumentów i elektroniki.
„Wzrastające rośliny tańczą. Ich liście bez przerwy wachlują też w pulsie dnia i nocy. Lecz nasza tymczasowość życia i gwałtowność oka odziera nas z widoku, że poruszają się też i rośliny. Badam rośliny by dostrzec w nich misterium. I prawie zawsze to dostaję.” – Urszula Zajączkowską (botaniczka, poetka, autorka książki „Patyki, badyle”, która posłużyła za jedną z inspiracji). Pęd ludzkich spraw i pęd zieleni, delikatność i determinacja roślin, ich pełne zaangażowanie tu i teraz, cud życia w kiełku, płatku, nasionku. Zatrzymaj się i zobacz opowieść o cyklu życia, o trwaniu, o nas wszystkich.

Strefa Twórczości:

Warsztaty rękodzieła – Magdalena Szmidt
Warsztaty obejmują wykonanie  kukiełek, lalek , malowanie postaci na drewnianych sztućcach, prezentację jak narysować popularne zwierzęta i inne rękodzielnicze wariacje 😉
„ Tacy jesteśmy! Portret zbiorowy piasecznian” – Małgorzata Szamocka
Wielkoformatowy obraz składający się z portretów (twarzy) namalowanych w stylu Edwarda Dwurnik.
Warsztat dla wszystkich

Button DIY – stanowisko samodzielnego wykonywania znaczków
z gotowych wzorów

Czytanie wrażeniowe dla dzieci – Lidia Iwanowska-Szymańska

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz komentarz
Podaj swoje imię