Ocalić od zapomnienia

257

Gmina wydała trzeci tom książki z serii „Łapmy stare Piaseczno”. Jego bohaterami są  głównie nauczyciele.

Sukces dwóch pierwszych książek napisanych przez Małgorzatę Kawkę-Piotrowską skłonił zarówno autorkę jak i wydawcę, czyli Biuro Promocji i Informacji Urzędu Gminy, do przygotowania kolejnego tomu wspomnień. Tym razem autorka rozmawiała głównie z nauczycielami. To rodziło pewne problemy dla konsultantów historycznych książki, czyli Małgorzaty Szturomskiej i Stanisława Hofmana.

– No jak śmiałbym poprawiać na przykład swoją polonistkę – żartował Hofman podczas zorganizowanego 22 stycznia spotkania autorskiego. W Domu Kultury przy ul. Kościuszki 49 w Piasecznie, oprócz autorów książki, pojawili się również jej bohaterowie. To im przede wszystkim dziękowała Kawka-Piotrowska za gotowość podzielenia się fragmentem swojej osobistej historii.

– Dziękuję każdemu, kto zechciał się ze mną spotkać, poświęcić swój czas, oddał kawałek siebie – mówiła. Trzeci tom jest bowiem bardziej opowieścią o ludziach niż samym mieście. Tym razem książka liczy aż 150 stron, również dzięki licznym umieszczonym w niej fotografiom. Przy ich wyborze autorce pomagała nasza redakcyjna koleżanka Małgorzata Szturomska. Pomysł całej akcji pod hasłem „Łapmy stare Piaseczno” wyszedł kilka lat temu od radnej Magdaleny Woźniak. Jak żartowano podczas spotkania potencjału jest tyle, że na 100 tomów wystarczy.

– Piaseczno jest niedużym miastem, ale jest niewyczerpaną kopalnią tematów, pomysłów i opowieści – podsumowała Małgorzata Kawka-Piotrowska. Burmistrz Daniel Putkiewicz podziękował wszystkim, którzy pracowali nad książką.

– Mam nadzieję, że rozmowa o tym, jakie było Piaseczno wczoraj, pomoże nam rozmawiać o tym, jakie powinno być Piaseczno jutro, bo jesteśmy w okresie najbardziej dynamicznego w historii miasta rozwoju – podkreślił Putkiewicz.

Uczestnicy spotkania apelowali o wznowienie nakładu poprzednich tomów książki. Wszystkie egzemplarze posiada w swoich zbiorach Biblioteka Publiczna w Piasecznie. Są również dostępne w wersji elektronicznej na stronie internetowej gminy: www.piaseczno.eu.