Niezwykłe lalki w Galerii Witryna

0
947

W witrynie Domu Kultury w Piasecznie można oglądać niezwykłe lalki Renaty Gołaszewskiej-Adamczyk.

W oknach Domu Kultury przy ul. Kościuszki 49 od zawsze pojawiały się różne prace plastyczne, choć dominowały fotografie, ewentualnie można było tu obejrzeć prace malarskie czy rysunki. Obecnie przestrzeń ta została nieco powiększona i za szybą pojawiły się niezwykłe lalki Renaty Gołaszewskiej-Adamczyk.

– To pierwsza taka wystawa w tym miejscu – mówi Hubert Gieleciński, pomysłodawca Galerii Witryna i kurator prezentowanych tam wystaw. – Dzięki drobnemu remontowi zyskaliśmy więcej przestrzeni i możemy myśleć o pokazywaniu rzeźb, tkanin, itp., czyli form zupełnie innych niż wystawy fotografii, które były tu najczęściej.

Czytaj także: „Urodzinowy spacer po Górze Kalwarii i okolicach”

Renata Gołaszewska-Adamczyk lalkarstwem artystycznym zajmuje się od 2013 r. Lalki wykonuje techniką autorską z wełny filcowanej na sucho i tkaniny.

– Inspiracją jest człowiek, który zmaga się z życiem, losami tego świata i przeżywający zwyczajne i niezwyczajne sprawy – czytamy w opisie wystawy. Prace autorki były pokazywane w licznych mediach w Polsce, Rosji, USA, Czechach i na Łotwie. Zdobyła dwukrotnie pierwszą nagrodę w konkursie lalkarskim na Biennale Doll Prague w Czechach.

Jest mieszkanką Zalesia Dolnego. Była stypendystką Miasta i Gminy Piaseczno w roku 2020. Prowadzi warsztaty twórcze w Polsce i za granicą. Jej lalki trafiają do kolekcjonerów na całym świecie. Z autorką niezwykłych lalek rozmawialiśmy przed rokiem  – To istoty prawdziwe.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz komentarz
Podaj swoje imię