Misterium w 9 fotografiach

228

Zanim po raz kolejny Góra Kalwaria zamieni się w Golgotę, można obejrzeć fotoreportaż z ubiegłorocznego Misterium Męki Pańskiej.

Prezentowana w Bibliotece Publicznej w Górze Kalwarii przy ul. Ks. Sajny 1 wystawa fotografii Joanny Szczepek to opowieść fotograficzna o niezwykle efektownym wydarzeniu, jakim jest organizowana od wielu lat w Górze Kalwarii inscenizacja Pasji.

– W zasadzie każde zdjęcie prezentowane na tej wystawie można potraktować jako  niezależną historię. Oglądane pojedynczo, czy też traktowane jako całość, skłaniają do refleksji zarówno nad odgrywaną Pasją, jak i nad jej istotą – mówi kurator wystawy Hubert Gieleciński. To on zachęcił autorkę do pokazania efektów swojej pracy szerszej publiczności. Materiał został zrealizowany w ramach warsztatów prowadzonych w piaseczyńskim Przystanku Kultura, pod auspicjami Klubu Fotograficznego w Piasecznie.

Podczas inscenizacji Misterium Męki Pańskiej w Górze Kalwarii w ubiegłym roku, Joanna Szczepek wykonała kilkaset zdjęć.

– Wyboru tych na wystawę dokonywaliśmy spośród 40 fotografii w szerszym gronie Klubu Fotograficznego – relacjonuje autorka i zapewnia, że akurat przy tym wyborze większych kontrowersji nie było.

–  Dość szybko uświadomiłam sobie, że ludzka pamięć jest ulotna, moja również. Nie chciałam zapomnieć miejsc, ludzi, przeżyć, chwil… W naturalny sposób sięgnęłam po aparat fotograficzny, zwłaszcza że mój tata też fotografował – opowiada o początkach swojej przygody z fotografią autorka. – Fotografia jest dla mnie rodzajem medytacji, wyciszenia i zatrzymania w pędzie dnia.

Wernisaż wystawy „Misterium” odbył się w niedzielę 31 marca. Prace można oglądać do 24 kwietnia.