Misterium Joanny Szczepek

0
451

31 marca w Gminnej Bibliotece Publicznej w Górze Kalwarii odbędzie się wernisaż wystawy fotografii obrazującej ubiegłoroczne Misterium Męki Pańskiej.

– Jest to bardzo atrakcyjna wizualnie opowieść fotograficzna o Misterium Męki Pańskiej w Górze Kalwarii. W zasadzie każde zdjęcie prezentowane na tej wystawie można potraktować jako niezależną historię. Oglądane pojedynczo czy też traktowane jako całość, skłaniają do refleksji zarówno nad odgrywaną Pasją, jak i nad jej istotą.

Wystawa fotograficzna „Misterium” to fragment bardzo obszernego fotoreportażu Joanny Szczepek, który powstał podczas zeszłorocznego Misterium Męki Pańskiej. Joanna realizowała ten materiał w ramach warsztatów prowadzonych w piaseczyńskim Przystanku Kultura, pod auspicjami Klubu Fotograficznego w Piasecznie –  mówi Hubert Gieleciński, kurator wystawy.

– Dość szybko uświadomiłam sobie, że ludzka pamięć jest ulotna, moja również. Nie chciałam zapomnieć miejsc, ludzi, przeżyć, chwil…. W naturalny sposób sięgnęłam po aparat fotograficzny, zwłaszcza że mój tata też fotografował. To on mnie uczył ustawień przesłony, czasu naświetlania. Od tego momentu na zdjęciach utrwalałam różne momenty mojego życia. Upłynęło wiele lat, nim uświadomiłam sobie, że chcę zgłębiać tajniki i techniki fotograficzne. Zaczęłam poszukiwać, próbować. Spust migawki naciskałam z większą świadomością, choć nadal intuicyjne wybierałam kadry. Pojawiły się nowe tematy, które utrwalałam, i nowe rodzaje fotografii, już nie tylko do rodzinnego albumu. Robię zdjęcia z zakresu fotografii studyjnej, kreacyjnej, reportażowej, dokumentalnej, street-photo, makro, kontemplacyjnej. Nadal poszukuję, próbuję. Fotografia jest dla mnie rodzajem medytacji, wyciszenia i zatrzymania w pędzie dnia codziennego. Potrzebą zarejestrowania konkretnej chwili – podsumowuje swoją pracę Joanna Szczepek.

Joanna Szczepek jest członkiem Klubu Fotograficznego działającego przy Centrum Kultury w Piasecznie, uczestniczką warsztatów fotograficznych organizowanych przez Ośrodek Kultury w Górze Kalwarii i Centrum Kultury w Piasecznie. Jej prace można było oglądać podczas zbiorowych wystaw organizowanych przez obie instytucje, m.in.:

„Widzieć więcej, rozumieć mniej” (2013)

„Projekt fotografii pozytywnej” (2015)

„Zdjęcia jak malowane” (2018)

„Sztuka obserwacji” (2018)

Wernisaż odbędzie się w niedzielę, 31 marca w godzinach 16.00-18.00. Wystawę można oglądać do 24 kwietnia w czytelni Gminnej Biblioteki Publicznej w Górze Kalwarii (ulica Ks. Sajny 1) w godzinach otwarcia biblioteki.