Mazowsze w Koronie, czyli pieśni pielgrzymów w Górze Kalwarii

178

W niedzielę 14 października o godz. 17. 00 w kościele parafialnym w Górze Kalwarii, w ramach cyklu Mazowsze w Koronie, wystąpi m.in. zespół Ars Nova. Muzycy zagrają na historycznych instrumentach, takich jak pomort, krumhorn czy viola da gamba. Zaśpiewa również Chór Animato z Zespołu Szkół Publicznych im. Jana Pawła II w Łazach pod batutą Olivii Kaczyńskiej.

Wykonawcy zaproszą słuchaczy do wspólnej muzycznej wędrówki przez polskie sanktuaria, do których od dawna udawały się i udają nadal rzesze pielgrzymów: Częstochowa, Studzianna, Gidel czy Wielka Wola. Na szlaku pojawi się też Trzebnica, do której pielgrzymi przybywali, by oddać hołd św. Jadwidze, patronce Śląska. Nie zabraknie również pieśni rozbrzmiewających niegdyś na słynnej Camino – drodze do Santiago de Compostella. Artyści wykonają także pieśni, które, obok kazań, znalazły się w księdze El Libre Vermell w klasztorze Montserrat.

Publiczność będzie miała okazję usłyszeć ten wyjątkowy repertuar w wykonaniu muzyków specjalizujących się w grze na historycznych instrumentach, takich jak: skrzypce renesansowe, fidel, czy krumhorn. Szczególne historyczne instrumentarium da wyobrażenie o tym, jak ta intrygująca muzyka mogła brzmieć w przeszłości. Pozwoli też lepiej zrozumieć ją współczesnym odbiorcom i przekonać ich, że muzyka dawna może być nam wyjątkowo bliska.

Mazowsze w Koronie to cykl muzycznych wieczorów aranżowanych w zabytkach architektury województwa mazowieckiego. Tegoroczny piętnasty już sezon cyklu Mazowsze w Koronie związany jest z obchodami jubileuszu 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.