Kultura w czasach zarazy

0
407

Koronawirus zamknął nas w domach i pozbawił dostępu do tradycyjnych źródeł uczestnictwa w kulturze. Zapewnienie odbiorcom dawki sztuki w takich warunkach wymaga niemałej dozy kreatywności. Tej na szczęście w Centrum Kultury w Piasecznie nie brakuje.

Kiedy wiosną rząd ogłosił ogólnopolski lockdown, instytucje kultury stanęły w obliczu niezwykle trudnych decyzji. Jak prowadzić działalność w sytuacji, kiedy brakuje możliwości kontaktu z drugim człowiekiem? A przecież w czasie, kiedy nasze życie musiało praktycznie ograniczyć się do czterech ścian naszych domów, sztuka okazuje się znacznie ważniejsza, niż można przypuszczać. Daje nam możliwość ucieczki od trudnej rzeczywistości, pozwala na chwilę oderwania. Jak zatem pogodzić kulturę z bezpieczeństwem?

Na szczęście w sukurs przychodzi nam technologia – kulturalne życie przeniosło się do świata wirtualnego. W miejsce tradycyjnych zajęć instruktorzy Centrum Kultury przygotowali dla swoich uczniów filmy instruktażowe, minispektakle czy zabawy. Główną platformą kontaktu z widzami stał się Facebook. Głodni sztuki mogli tu znaleźć szereg wydarzeń, od bajek dla dzieci, poprzez spektakle teatralne, po koncerty czy seanse filmowe. Udało się m.in. przygotować cykl Cyberkontakt, w ramach którego amatorzy tworzący „do szuflady” mogli podzielić się swoją twórczością z szerszą publiką. Dla stałych bywalców Domu Kultury czekały nasze piaseczyńskie „szlagiery”, jak Świeczowiska czy Wtorki Teatralne. Przeprowadzka do świata wirtualnego przyniosła też niespodziewane korzyści – przekroczenie granic tych całkiem realnych. W organizowanej we współpracy z Ambasadą Islamskiej Republiki Iranu projekcji filmu dokumentalnego „Perski Dywan” brali bowiem udział widzowie z całego świata!

W czerwcu wirus nieco nam odpuścił, dzięki czemu znów mogliśmy spotkać się „w realu”. Udało się wówczas uruchomić większość stałych zajęć – oczywiście z zachowaniem reżimu sanitarnego – i zorganizować blisko 40 imprez plenerowych. Lato upłynęło nam pod znakiem warsztatów i wydarzeń organizowanych przez Centrum Kultury w piaseczyńskich szkołach, a Skwer Kisiela zatętnił kulturalnym życiem dzięki serii koncertów i spektakli. W kulturalnym kalendarzu zagościła również nowa impreza, która zostanie już z nami na dłużej – Józefest, czyli cykl spotkań z kulturą w Józefosławiu.

– Bardzo się cieszymy, że udało nam się zorganizować koncert Fisza i Emade na terenie kolejki piaseczyńskiej. To była dla nas nowa formuła, do tej pory nie robiliśmy biletowanych koncertów plenerowych. Okazało się, że zarówno ten model, jak i miejsce doskonale się sprawdzają. Na pewno będziemy wracać do takich koncertów, również po pandemii – mówi dyrektor Centrum Kultury Magdalena Gawrych.

Centrum Kultury, kultura, Piaseczno, koronawirus, online, striming
Festiwal im. Witolda Maliszewskiego/fot. H. Gieleciński

Podczas tych kilku miesięcy rozluźnienia obostrzeń nabraliśmy oddechu, dzięki czemu gdy jesień przyniosła drugą falę epidemii, weszliśmy w nią z inną energią. Kultura znów musiała wrócić do „wirtuala”, teraz jednak oferta Centrum Kultury prezentuje się inaczej niż wiosną. W Przystanku Kultura, Strefie Kultury i Klubach Kultury odbywa się kilkadziesiąt zajęć online. W samym tylko Przystanku Kultura w internetowych lekcjach bierze udział ok. 250 uczniów. Ponadto na widzów czekają spektakle, koncerty, bajki czy spotkania podróżnicze – kalendarz Centrum Kultury jest dziś równie wypełniony, jak przed pandemią.

– Sytuacja związana z pandemią otworzyła nam oczy – opowiada Katarzyna Hernik, wicedyrektor Centrum Kultury. – W tym czasie uczestniczyliśmy w wielu konferencjach czy i szkoleniach, zweryfikowaliśmy własną pracę pod wieloma kątami i przeorganizowaliśmy ją tak, by wyjść poza utarte schematy. Ogromną zmianą było też podejście do widowni. Nasza sala widowiskowa jest bardzo mała i ilekroć zapraszaliśmy „duże nazwisko”, bilety natychmiast się wyprzedawały. Teraz, kiedy mamy do dyspozycji streamingi, nie mamy już tych ograniczeń i możemy docierać nawet do ludzi, którzy w normalnych warunkach nie dotarliby na nasze wydarzenia – opowiada Katarzyna Hernik. – Można powiedzieć, że w tym czasie, kiedy wydawałoby się, że jesteśmy zamknięci, my pracowaliśmy na 120% – dodaje Magdalena Gawrych.

Z pandemicznych doświadczeń płyną również nowe nauki i drogi rozwoju. – Nasi instruktorzy już zadeklarowali, że w przyszłości będą korzystać z hybrydowej formy zajęć. Przed pandemią często bywało tak, że uczniowie odwoływali lekcje, bo nie byli w stanie na nie dotrzeć z różnych powodów – czy to przeziębienia czy korków w mieście. Teraz już wiemy, jak prowadzić zajęcia online, więc jeśli uczeń nie będzie mógł dotrzeć do instruktora, może spotkać się z nim wirtualnie – mówi Magdalena Gawrych.

Grudzień to oczywiście tradycyjnie okres świąteczny, dlatego przygotowana na ten miesiąc oferta oscyluje wokół tematyki bożonarodzeniowej – czekają nas m.in. warsztaty tworzenia ozdób choinkowych czy wianków wigilijnych. Do Internetu przeniósł się również tegoroczny Kiermasz Świąteczny, który zwykle towarzyszył odpaleniu miejskiej choinki. Na specjalnie przygotowanej platformie rzemieślnicy mogą zaprezentować swoją ofertę, wśród której znajdziemy jak zawsze bogaty wybór ozdób świątecznych, biżuterii, a nawet wypieków czy wędlin.

Wszystkie wydarzenia są transmitowane na stronie https://www.facebook.com/CentrumKulturyPiaseczno.

Czytaj także : Szczepienia tuż, tuż?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz komentarz
Podaj swoje imię