Książkowy przewodnik po Urzeczu

0
577

Towarzystwo Opieki nad Zabytkami oddział w Czersku wydało napisany przez Piotra Rytko przewodnik po Urzeczu.

W piątek 18 czerwca odbyła się premiera książki dr Piotr Rytko pt. „Z biegiem Wisły. Przewodnik po podwarszawskim Urzeczu”. Wydarzenie to było kilkakrotnie przekładane ze względu na obostrzenia związane z pandemią, ale w końcu udało się zorganizować spotkanie autorskie, oczywiście nad Wisłą.
Urzecze, przewodnik po Urzeczu, Piotr Rytko
fot. TONZ oddział w Czersku
Dr Piotr Rytko, Prezes Piaseczyńskie WOPR – Grupa Interwencyjna Góra Kalwaria i Towarzystwo Opieki nad Zabytkami Oddział w Czersku przedstawił zebranym efekt swoich wieloletnich prac nad przewodnikiem promującym region Urzecza.
– Podczas spotkania prowadzonego przez Patryka Zduńczyka, lidera projektu Kuchnia Urzecza, mogliśmy się dowiedzieć o genezie powstania przewodnika i jego pierwszym zarysie z 2017 roku w formie albumu, kiedy to autor przygotował wystawę historyczną pt. „Z biegiem Wisły. Z biegiem lat” – relacjonuje wydawca książki. – Wówczas na obchody Roku Rzeki Wisły nie udało się przygotować książki z powodu braku środków finansowych, niemniej pomysł nie został porzucony, a wręcz przeciwnie, przybrał formę bardziej rozbudowanego przewodnika promującego podwarszawski mikroregion.
Urzecze, przewodnik po Urzeczu, Piotr Rytko
fot. TONZ oddział w Czersku
Piotr Rytko, od lat promujący podwarszawski mikroregion, opowiadał o swoim przywiązaniu do Wisły , którą, jak podkreślił, pokochał dzięki swoim rodzicom, także miłośnikom królowej polskich rzek. Autor przewodnika od kilkudziesięciu lat jest ratownikiem wodnym, instruktorem motorowodnym oraz narciarstwa wodnego. Kieruje też Piaseczyńskim Wodnym Ochotniczym Pogotowiem Ratunkowym.
Podczas spotkania autorskiego nie zabrakło rozmów na temat Urzecza, lokalnej historii oraz współczesności.
Wydanie przewodnika przez czerski oddział TONZu było możliwe dzięki wsparciu Samorządu Województwa Mazowieckiego, Powiatu Piaseczyńskiego, Gminy Góra Kalwaria, Piaseczyńskie WOPR – Grupa Interwencyjna Góra Kalwaria.
– Na razie dystrybuujemy wydawnictwo we własnym zakresie, ale niewykluczone, że wstawimy też nasze książkowe publikacje do księgarni – mówi Piotr Rytko, prezes TONZ oddział w Czersku.

Czytaj także: Zabytkowym autobusem po Urzeczu

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz komentarz
Podaj swoje imię