Jubileuszowa EFFKA

0
598

Festiwal Małych Form Teatralnych EFFKA odbył się po raz dwudziesty. Była to okazja nie tylko do obejrzenia występów tegorocznych uczestników, ale i licznych wspomnień.

Organizowana od 20 lat w Domu Kultury w Piasecznie EFFKA wpisała się na stałe w listę dziecięcych i młodzieżowych festiwali teatralnych.

– Na początku sądziłam, że skończy się na jednym, może dwóch, trzech – mówi „matka” festiwalu Ewa Kłujszo. – A potem festiwal się rozrastał w sposób nieoczekiwany. Jednego roku zgłosiło się jedno przedszkole, poziom przedstawienia był naprawdę wysoki, następnego roku zgłoszeń od przedszkoli było tyle, ze trzeba było zrobić osobną kategorię – wspomina. Nie ukrywa dumy i radości z tego, że udaje się festiwal realizować od 20 lat. Przyznaje, że to ogromne przedsięwzięcie organizacyjne i po festiwalu marzy głównie o odpoczynku, ale ogrom fantastycznych doświadczeń, spotkań z ludźmi, wrażeń i przeżyć jest nie do przecenienia.

Jubileuszowy XX Festiwal Małych Form teatralnych EFFKA gościł kilkadziesiąt grup teatralnych, które oceniane były w czterech kategoriach: przedszkolaki, uczniowie klas 1-4, 5-8 oraz szkół średnich.

– Ogromnie mnie cieszy, że tak dużo było scenariuszy autorskich. Widać, że macie coś ważnego do powiedzenia – zwróciła się w finale do młodzieży Małgorzata Ostrowska-Królikowska, członek jury. – Te wasze przedstawienia mówią głównie o relacjach, o tym jak są ważne i potrzebne. Jesteście wspaniali! Pozostańcie tacy!

Oprócz aktorki w tegorocznym jury festiwalu zasiedli: Hanka Brulińska, Grzegorz Emanuel, Krzysztof Plewako-Szczerbiński i Sławomir Holland. Trwający trzy dni festiwal zakończył się w sobotę 30 marca. Ewa Kłujszo, prowadząca liczne grupy teatralne w Centrum Kultury w Piasecznie, twórca i opiekun festiwalu, dziękowała wielu osobom, które od lat jej w tym pomagają. A w finale na wszystkich czekał jubileuszowy tort.