Jedyny taki komiks

404

Konspiracyjny mecz Warszawa – Kraków rozegrano – z narażeniem życia – w Piasecznie w 1943 roku. Sebastian Sęk i Maciej Zadrąg stworzyli komiks o zapomnianych bohaterach Piaseczna i Polski.

O II wojnie światowej mówi się najczęściej w kontekście bitew czy powstań. Mówi się także o dramacie ludności cywilnej, gwałtach na kobietach, głodujących i osieracanych dzieciach. Sęk i Zadrąg zrobili jednak zupełnie coś innego. Stworzyli komiks o rzeczy pozornie nieistotnej przy całym ogromie tragedii wojny. O bohaterskiej grze w piłkę nożną.

– Niemcy sprzeciwiali się działaniom związanym z podtrzymywaniem tożsamości narodowej, w związku z tym sport, w tym piłka nożna, musiał zostać przeniesiony do działalności konspiracyjnej – piszą autorzy komiksu.

Pierwsze mecze rozegrano w 1940 na Polach Mokotowskich. W 1942 roku rozegrano mecze w Piasecznie: Piaseczno – Kraków (2:3) oraz Gołków – Kraków (2:2).

– Piłkarze Krakowa jechali pociągiem ubrani w stroje sportowe, na które założyli zwykłe ubrania. Nie mieli ze sobą żadnego sprzętu, żeby nie zwracać na siebie uwagi – tłumaczą autorzy.

Boisko w Piasecznie było bezpieczne; jak mówi w komiksie podczas spotkania w Krakowie kierownik drużyny Piaseczna Czesław Szczygieł, Piaseczno było daleko od Warszawy, nie było gestapo, a boisko było na uboczu.

W 1943 roku w Piasecznie rozegrano również mecz Warszawa – Kraków, który pierwotnie miał odbyć się na ul. Podskarbińskiej w Warszawie, jednak wybuch powstania w getcie pokrzyżował te plany.

– Sportowcy ryzykowali życiem i świadczy o tym zdarzenie, które miało miejsce w trakcie meczu Wir – Mirków w Konstancinie. Niemcy urządzili łapankę na widzów i zawodników, do uciekających strzelano. Zostało zabitych kilka osób – opowiadał Sebastian Sęk.

W komiksie istotną rolę odgrywa Tomasz Jaroszyński, restaurator i właściciel klubu Ruch Piaseczno.

Prace nad komiksem trwały dwa lata. Zebrali nieprawdopodobną ilość zdjęć z tamtego okresu, wiele grafik w komiksie Zadrąg opracował na podstawie autentycznych fotografii. Podobieństwo niektórych postaci pozwala zidentyfikować bohaterów.

– Naszym komiksem chcieliśmy uczcić wszystkich piłkarzy, którzy narażając życie, nie rezygnowali z tego, co kochali – piszą autorzy.

Komiks wydała gmina Piaseczno. Dostępny jest w Biurze Promocji i Informacji Gminy Piaseczno, jednak jego nakład już powoli się kończy.