II Piaseczyńska Noc Muzeów

415

W sobotę 18 maja w nocy w całej Polsce zostaną udostępnione zwiedzającym muzea, galerie i instytucje. Po raz drugi do tej ogólnopolskiej akcji włączy się Piaseczno.

Pierwsza edycja Piaseczyńskiej Nocy Muzeów cieszyła się ogromnym zainteresowaniem, zarówno turystów z Warszawy i okolic, jak i mieszkańców Piaseczna. W tym roku Noc Muzeów również odbędzie się na terenie stacji Piaseczno Miasto Wąskotorowe, której industrialny klimat jest atrakcją samą w sobie. Będzie to doskonała okazja do zwiedzenia zabytkowych hal i zaplecza technicznego stacji wraz z przewodnikiem.

Tego wieczoru będą kursować pociągi według specjalnego rozkładu jazdy na trasie Piaseczno – Złotokłos – Piaseczno. Do pociągu będzie można wsiąść na dawnych przystankach kolei i dojechać nim na Noc Muzeów. Bilety będzie można kupić w specjalnej cenie 10 zł od osoby.

W pierwszym pociągu, który odjedzie z Piaseczna o 18.30 będzie można wysłuchać opowieści Stanisława Hofmana.

Na teren stacji będzie można, podobnie jak w zeszłym roku, dojechać z Warszawy autobusami linii P (rozkład dostępny na stronach kolejki i ZTM). Linią P będzie można także dojechać z Piaseczna (przystanek na Wojska Polskiego róg Sienkiewicza) na warszawską Noc Muzeów.

Zupełną nowością będzie przejazd zabytkowym Autosanem śladami dawnej kolei wilanowskiej z Piaseczna do stacji Klarysew przez Chyliczki wraz z przewodnikiem. Bilety oraz rozkład jazdy są już dostępne na stronie www.kolejka-piaseczno.pl

Na stacji będzie czekało wiele atrakcji.

– Dla najmłodszych , od godziny 17.00, odbędą się warsztaty z Michałem Malinowskim z Muzeum Opowiadaczy Bajek. W tym samym czasie Dział Tradycji CK zaprasza na spotkanie z autorami publikacji o Piasecznie – informuje Centrum Kultury.

Muzeum Techniki im. Władysława Drybsa wystawi na jednym z torów swoją kolekcję zabytkowych samochodów. Grupa historyczno-edukacyjna Szare Szeregi przygotuje warsztaty dla dzieci, m.in. szycia zabytkowymi maszynami do szycia oraz zaprezentuje repliki pojazdów pancernych. Warto też obejrzeć proces wypalania raku.

Przez całą noc po stacji będzie można przejechać się drezynami, na jednym z torów będzie także wystawiony parowóz Px48. Nie zabraknie Spaceru Miejskiego.

– Dużym wydarzeniem w ramach Nocy Muzeum będzie czterogodzinny blok muzyczny „RoCK w Muzeum”, podczas którego usłyszymy występy zespołów „Czarny sen”, „Afekt”, „Together”, „JAMMerZ”, „Manaus” oraz Piaseczyńskiej Orkiestry Dętej i formacji perkusyjnych CK DRUMS i CK DRUMBIT. Konstrukcja bloku muzycznego: „RoCK w muzeum” podzielona jest na cztery części: Wiosna/Lato/Jesień/Zima dlatego też o każdej pełnej godzinie usłyszymy grany z balkonu konkretny, muzyczny motyw przewodni z „Czterech Pór Roku” A. Vivaldiego w aranżacji rockowej – informuje Centrum Kultury.

II Piaseczyńską Noc Muzeów organizują Centrum Kultury oraz Piaseczyńsko-Grójeckie Towarzystwo Kolei Wąskotorowej.