Festiwal Pięknej Książki

217

Setki pięknych książek, warsztaty, animacje, wystawa i koncerty to atrakcje, które czekały na miłośników literatury w sobotnie popołudnie na piaseczyński rynku.

Czwarta edycja Festiwalu Pięknej Książki „Piaseczno – Ludzie – Książki” już za nami.

– Zgromadziliśmy na Rynku w Piasecznie ponad dwudziestu wydawców, którzy wydają piękne, artystyczne książki. Piękne pod względem edytorskim, ilustratorskim, tekstowym i typograficznym – wyjaśnia Anna Wysocka, koordynator Festiwalu.

Ponieważ tegoroczna edycja Festiwalu, odbywała się w 440. rocznicę pierwszego wydania „Psałterza Dawidowego” Jana Kochanowskiego, organizatorzy chcieli przybliżyć postać Mistrza z Czarnolasu. Ogłoszono wyniki trwającego kilka miesięcy konkursu na fraszki. Za najlepszą została uznana ta napisana przez Violettę Pabisiak. Specjalnie na ten dzień przygotowana została wystawa grafik Józefa Wilkonia, inspirowanych „Trenami” Kochanowskiego.

– Ten festiwal traktujemy jako doskonałą okazję do pokazania biblioteki i jej pracowników, którzy na co dzień z książkami pracują, książki promują i książki kochają. Szczególnie te piękne – tłumaczy Sylwia Chojnacka-Tuzimek.

Organizatorami czwartej edycji Festiwalu Pięknej Książki, która odbyła się 14 września, byli: Fundacja „Arka” im. Józefa Wilkonia, Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Piaseczno oraz Centrum Kultury w Piasecznie.

– Dziękuję wszystkim, którzy zaangażowali się w to wydarzenie, za to że niewątpliwie piękni mieszkańcy Piaseczna mogą obcować z piękną książką w sercu coraz piękniejszego Piaseczna, czyli na naszym Rynku – mówi Daniel Putkiewicz, burmistrz Piaseczna. – Oczywiście, nieustająco dziękujemy Józefowi Wilkoniowi, który tworząc nie tylko wzbogaca duchowo odbiorców swoich dzieł, czytelników, ale jednocześnie promuje nasze miasto. Mam nadzieję, że spotkamy się na kolejnej edycji festiwalu za rok.