Festiwal im. Witolda Maliszewskiego

0
291

Zapraszamy na cykl koncertów muzyki klasycznej dedykowanych piaseczyńskiemu kompozytorowi z okresu dwudziestolecia międzywojennego.

Od 12 maja do 2 czerwca w Kościołach Dekanatu Piaseczyńskiego odbędzie się I Festiwal im. Witolda Maliszewskiego – kompozytora, który na ostatnie lata swojego życia związał się z Piasecznem.

Witold Maliszewski – polski kompozytor, dyrygent i pedagog. Urodził się 20 sierpnia 1873 roku w Mohylowie na Podolu. Był założycielem i dyrektorem Konserwatorium w Odessie, które wykształciło wielu muzyków światowej sławy. Terror bolszewicki zmusił kompozytora do puszczenia Odessy w 1921 roku i przyjazdu do Warszawy. W Warszawie Maliszewski był dyrektorem Państwowego Konserwatorium Muzycznego, przemianowanego na Wyższą Szkołę Muzyczną im. Fryderyka Chopina oraz prezesem Warszawskiego Towarzystwa Muzycznego . W roku 1927 Maliszewski pełnił funkcję przewodniczącego jury I Konkursu Chopinowskiego.

Był kompozytorem konserwatywnym, pozostającym pod wpływem neoromantyków rosyjskich, zwłaszcza swojego nauczyciela – Rimskiego-Korsakowa. Najsłynniejszym uczniem Maliszewskiego był Witold Lutosławski.

Witold Maliszewski zmarł 18 lipca 1939 roku w Zalesiu Dolnym, a grób kompozytora znajduje się

na piaseczyńskim cmentarzu parafialnym przy ul. Kościuszki.

W programie Festiwalu usłyszymy m.in.: utwory Witolda Maliszewskiego, utwory Witolda Lutosławskiego, Kwintet smyczkowy Ignacego F. Dobrzyńskiego, Kwintet fortepianowy Juliusza Zarębskiego, Polska Muzyka Chóralna.

Gośćmi I Festiwalu będą : Konstanty Andrzej Kulka, Grzegorz Skrobiński, Camerata Vistula, Kwartet Camerata oraz Chór Akademicki SGGW. Całość poprowadzi Malina Sarnowska, skrzypaczka i animator.

Organizatorzy: Centrum Kultury w Piasecznie, Stowarzyszenie Sztuka i Pasja.

Szczegółowy program – www.kulturalni.pl