„Do pierwszej krwi” – opowieść o szkołach torreadorów

0
499

Fotograficzną opowieść cenionej fotografki Julii Zabrodzkiej o szkołach, w których dzieci przygotowują się do widowiskowej walki z bykami, można obejrzeć w Kolonii Artystycznej.

Autorka zdjęć przyznaje, że pomysł na projekt fotograficzny o szkołach torreadorów narodził się właściwie przypadkiem. Zaintrygował ją fragment filmu, z którego dowiedziała się, że takie szkoły w ogóle istnieją.

– Chciałam zobaczyć, jak wygląda przygotowywanie kilku-, kilkunastoletnich chłopców (bo dziewczynki zdarzają się w tym gronie sporadycznie) do tego, by kiedyś stanęli oko w oko z ważącym pół tony bykiem – opowiada Julia Zabrodzka.

„Na arenie robią śmieszne miny i wymachują miniaturowymi kapami. Na początku śmierć ich nie dotyczy, jeszcze nie zaczęli jej rozumieć. Mają po 9-10 lat. Nie wiedzą, co znaczy zabić, chociaż wielu z nich śmierć widziało już wielokrotnie. Jednak to nie chęć zabijania ich przyciąga, ale mit ubranego w złoto torreadora. Zapatrzeni w przeszłość rodzice i dziadkowie od małego zabierali ich na arenę lub pokazywali walki byków w telewizji. Wychowane w kulcie korridy dzieci, popychane przez nostalgię i ambicje swoich bliskich, trafiają do szkół, gdzie mają kształcić się na torreadorów” – czytamy w materiałach promujących wystawę „Do pierwszej krwi”.

– Materiał fotograficzny powstał podczas sześciu podróży do Andaluzji w ciągu ostatnich pięciu lat – powiedziała nam artystka. Przyznała, że za każdym razem przesuwała granicę tego, co chciała obejrzeć i uwiecznić na fotografii.

Julia Zabrodzka to ceniona fotografka i dziennikarka. Przez ostatnie 10 lat była związana z magazynami „Podróże” i „Voyage”. Publikowała też m.in. w „Wysokich Obcasach”, „Piśmie”,„Polityce”, „Znaku”, „Esquire”, „Kukbuku”, „Zwierciadle” i „The Guardian”.

Do pierwszej krwi
Wystawa fotografii Julii Zabrodzkiej
19 października – 8 listopada 2020
Wernisaż: 18 października, godz. 16.00
Kurator wystawy: Hubert Gieleciński
Miejsce: Kolonia Artystyczna, Zalesie Dolne, ul. Dębowa 3, strona: koloniaartystyczna.pl
Organizatorzy: Centrum Kultury w Piasecznie, Kolonia Artystyczna, Klub Fotograficzny w Piasecznie

Czytaj także: Zawsze może być gorzej

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz komentarz
Podaj swoje imię