Co mówi sztuka?

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

To trzecie spotkanie z cyklu SZTUKA MÓWI. Poza wyświetleniem filmu („Wyjście przez sklep z pamiątkami”), wyreżyserowanego przez jednego z największych, a zarazem najbardziej tajemniczych współczesnych twórców BANKSY’EGO, porozmawiamy z moderatorem (Marcin Majkut) i zaproszonym gościem (Paweł Althamer) nie tylko na temat filmu, ale również szeroko pojętej sztuki i jej wpływu na życie człowieka.

 

„Chcieliśmy, aby nasz film zrobił dla street artu to, co Karate Kid dla sztuk walki. Żeby każde dziecko wyszło na ulice z puszką sprayu w dłoni. Skończy się tak, że nasz film może zrobić dla street artu to, co Szczęki dla surfingu… – mówi Banksy, legendarny, brytyjski artysta graffiti, któremu od lat udaje się utrzymać w tajemnicy swoją tożsamość, choć poluje na nią cały świat. „Wyjście przez sklep z pamiątkami” jest jego reżyserskim debiutem i genialną prowokacją, podobną do zaskakujących akcji ulicznych Banksy’ego.

Bohaterem jest Therry Guetta, ekscentryczny właściciel butiku z vintage’ową odzieżą w Los Angeles. Ten filmowiec-amator obsesyjnie i za wszelką cenę pragnie odnaleźć i zaprzyjaźnić się z Banksym, człowiekiem enigmą, znanym na całym świecie z niesamowitych dzieł sztuki, które można znaleźć na ulicach Londynu, Nowego Orleanu, czy „murze bezpieczeństwa” w Izraelu. Czarny humor, ekscytujący thriller i świat miejskich partyzantów w jednym filmie. Niemożliwe?

PAWEŁ ALTHAMER – Nazywany Szamanem albo Przybyszem z Kosmosu, uczy nas odkrywać świat na nowo. Sztukę umieszcza w rzeczywistości miasta, współpracując z lokalnymi społecznościami, a do muzeum i galerii wprowadza fragmenty prawdziwego świata. Interesuje go wspólne działanie i bycie razem.

Rzeźbiarz, performer, twórca instalacji i filmów wideo, laureat Nagrody im. Vincenta van Gogha i Nagrody Wielkiej Fundacji Kultury.

10 stycznia, godz. 19.00

SZTUKA MÓWI – Cykl filmów o sztuce
Pokaz filmu „Wyjście przez sklep z pamiątkami” (2010) , reż. Banksy

SPOTKANIE Z PAWŁEM ALTHAMEREM - rzeźbiarzem, performerem, wybitnym twórcą instalacji i filmów wideo
Moderator - Marcin Majkut
Piaseczno, ul. Kościuszki 49 (Dom Kultury). Wstęp wolny

Reklama

Strona społecznościowa

Reklama

Reklama