Biblioteka na podium

0
230

Piaseczyńska Biblioteka Publiczna jest jedną z trzech najlepszych na Mazowszu i 30. w Polsce.

Ranking Bibliotek 2018 organizował Instytut Książki i dziennik „Rzeczpospolita”. Piaseczno znalazło się na 3. miejscu w województwie mazowieckim, w którym są aż 953 placówki. Wyprzedziły ją biblioteki w Przasnyszu oraz Przyłęku. W skali całego kraju piaseczyńska biblioteka uplasowała się na 30. pozycji.

– Tak dobre wyniki piaseczyńskiej biblioteki to przede wszystkim znak, że nasze działania są zauważane i doceniane – mówi Sylwia Chojnacka-Tuzimek. – To również zasługa dobrej współpracy z samorządem. Jednak nie byłoby tego wszystkiego, gdyby nie zespół ambitnych, kreatywnych pracowników, którzy swoją wiedzą, zaangażowaniem i pasją dzielą się z czytelnikami na co dzień – podkreśla. I zapowiada, że sukces nie osłabi zapału, przeciwnie, wszyscy mają ambicje za rok znów pojawić się na podium.

Ranking powstaje w oparciu o ankiety oraz dane GUS. W ankietach organizatorzy pytają o wielkość księgozbioru w przeliczeniu na liczbę mieszkańców, liczbę nowych pozycji, pozostałą działalność biblioteki poza funkcjonowaniem wypożyczalni. Trzeba bowiem pamiętać, że biblioteki to dziś centra życia kulturalnego, które oferują szeroką gamę zajęć, kursów i wydarzeń, które niekoniecznie są bezpośrednio związane z literaturą.