15. Watch Docs w Górze Kalwarii

Oceń ten artykuł
(1 głos)

Objazdowy Festiwal Filmowy WATCH DOCS to filmy dokumentalne na najwyższym światowym poziomie. Autentyczne ludzkie historie, prawa człowieka, wiarygodna rzeczywistość. Naprawdę warto!

 

Festiwal w Górze Kalwarii trwać będzie od 11 do 15 października, filmy wyświetlane będą w Kinie Uciecha.

Wstęp na wszystkie projekcje jest bezpłatny.

Organizatorami festiwalu są: Helsińska Fundacja Praw Człowieka i Społeczny Instytut Filmowy.

Współorganizator lokalny: Ośrodek Kultury w Górze Kalwarii, Dyskusyjny Klub Filmowy "Uciecha".

Dofinansowano ze środków Narodowe Centrum Kultury w ramach programu Kultura - Interwencje 2017.

 

Program Watch Docs:

11.10 ŚRODA

19.00 Kto mnie teraz pokocha?  ’85 Izrael 2016 reż. Barak & Tomer Heymann
Jak być kochanym - droga Saara, seropozytywnego geja, z religijnego kibucu do Londynu i z powrotem
W swoim najnowszym dokumencie bracia Heymann (twórcy doskonałego „Mr. Gaga”) po raz kolejny w niezwykle wyważony i jednocześnie dowcipny sposób podejmują temat heteronormatywności i akceptacji dla odmienności seksualnej w obrębie rodziny. Film zdobył Nagrodę Publiczności podczas warszawskiego festiwalu Watch Docs.                        

20.25 Przez ‘5 USA 2016, reż. Tim Nackashi
Rodzinne spotkanie na plaży - przez mur między USA i Meksykiem.
Historia meksykańskiej rodziny nielegalnych migrantów: Uriela deportowano do Meksyku, Abril z dwuletnim synkiem została w USA. Raz na jakiś czas spotykają się na granicy – rozdzieleni gęsto okratowanym murem, przez który z trudnością można przecisnąć palec. Jedno z takich spotkań, przywodzących na myśl wizytę w więzieniu, uchwycił w swoim filmie Tim Nackashi. Choć jego dokument trwa zaledwie kilka minut, emocjonalny przekaz na długo zostaje w pamięci.

20.30 Trzy rozmowy o życiu ’25 Polska 2016 reż. Julia Staniszewska
Matka i córka w trudnej dyskusji o in-vitro.
Julia Staniszewska decyduje się zarejestrować trzy rozmowy ze swoją matką dotykające bardzo bolesnego tematu. Okazuje się, że te same pojęcia, takie jak zrozumienie, wsparcie i miłość, inaczej rozumie matka - lekarka i praktykująca katoliczka, a inaczej córka - agnostyczka, której dzieci przyszły na świat dzięki metodzie in vitro. Trudne pytania zadawane przez córkę wprowadzają niepokój w poukładanym przez dogmaty Kościoła świecie matki, a słowa matki nie mieszczą się w systemie wartości córki.

20.55 Licząc dni ’15 USA 2016 reż. Paul Szynol
In-vitro w sukurs afrykańskim kobietom wykluczonym z powodu bezpłodności.
Zdaniem ekspertów nawet 30% kobiet w Afryce Wschodniej może cierpieć na bezpłodność. Spotyka je społeczna pogarda i wykluczenie. Z reguły opuszczane przez mężów samotnie walczą o przeżycie. Czy taki los spotka też Medias, szczęśliwą w małżeństwie z Williamem, ale wciąż bezdzietną? Jeśli okaże się, że jest bezpłodna, William poszuka sobie innej żony.

12.10 CZWARTEK

20.30  Jarocin. Po co wolność? ‘110 Polska 2016 reż. Leszek Gnoiński & Marek Gajczak

Film Leszka Gnoińskiego i Marka Gajczaka przybliża fenomen jedynego autentycznego festiwalu muzycznego, jaki powstał w krajach demokracji ludowej. Autorzy filmu pokazują skromne początki festiwalu w latach 70., jego późniejszy rozkwit, znamienny upadek – już w czasach wolnego rynku – a także niedawną reaktywację. Wykorzystując archiwalia, kroniki i amatorskie nagrania z epoki, pokazują historię miejsca, które dla dzisiejszych pięćdziesięciolatków było w latach 80. miejscem magicznym. Niektóre teksty utworów, które można było usłyszeć w Jarocinie trzydzieści lat temu, wciąż zachowują aktualność.

13.10 PIĄTEK

18.00 Ruchomy cel ’30 Dania 2016, reż. Tanja Wol Sorensen
Jak być obrońcą praw człowieka w Kolumbii i przetrwać.
Ruby Alba Castaño Rodriguez całe życie poświęciła niesieniu pomocy cywilnym ofiarom kolumbijskiej wojny domowej. Kobieta doskonale zdaje sobie sprawę z niebezpieczeństw wiążących się z działalnością obrońców praw człowieka w Kolumbii. W jej ramionach ginęli przyjaciele, a ona sama śmierci uniknęła tylko dzięki analogowemu radiu, które nosiła w torebce i w którym zatrzymał się pocisk. Bez względu na to, jaka będzie przyszłość porozumienia pokojowego z lewicowymi rebeliantami z FARC, odrzuconego 2 października w powszechnym referendum, praca Castaño Rodriguez będzie trwała jeszcze przez wiele lat. Szacuje się bowiem, że trwający od 1964 r. konflikt zbrojny kosztował życie ponad 260 tys. osób, a 8 mln zmusił do opuszczenia swoich domów.


18.30 Sprawa Borneo ’82 Szwecja, Niemcy, Walia 2016 reż. Erik Pauser & Dylan Williams
Aktywiści i dziennikarze kontra skorumpowana władza i zachodnie korporacje w walce o resztki równikowych lasów Borneo.
Film Erika Pausera i Dylana Williamsa pokazuje efekty rabunkowej wycinki tropikalnej dżungli porastającej malezyjską prowincję Sarawak na Borneo. Bohaterami „Sprawy Borneo” są aktywiści od kilkudziesięciu lat walczący o prawa ostatnich w Azji Południowo-Wschodniej plemion zbieraczy i myśliwych, zamieszkujących te obszary. Walka jest nierówna: gubernator prowincji, osławiony Abdul Taib Mahmud, który przy współpracy zachodnich korporacji przez lata zgromadził gigantyczną fortunę na eksploatacji równikowych lasów, nie cofnie się przed niczym, by ocalić swoje imperium. Autorzy filmu śledzą losy dwóch aktywistów, którzy po latach spędzonych na przymusowej emigracji wracają na Borneo, by przy pomocy brytyjskiej dziennikarki prowadzić akcję wymierzoną przeciwko Taibowi i współpracującym z nim korporacjom. Okaże się, że w tak trudnej rozprawie można odnosić naprawdę spektakularne sukcesy.

20.00 Spotkanie z wolontariuszką i podróżniczką Martyną Sobczyk

Martyna Sobczyk w 2011 roku została wybrana jednym z ośmiu najlepszych wolontariuszy na terenie Warszawy i okolic i została laureatką XVII Stołecznej Edycji Samorządowego Konkursu Nastolatków „8 wspaniałych”, organizowanego przez Fundację „Świat na tak”. Opiekowała się osobami niepełnosprawnymi podczas półkolonii organizowanych przez stowarzyszenie Dobra Wola. Niosła uśmiech, ciepło i ukojenie kobietom przebywającym na oddziale raka piersi Centrum Onkologii w Warszawie. Aktywnie włączała się we wszystkie akcje Szkolnego Klubu Ośmiu w Liceum Ogólnokształcącym im. T. Chałubińskiego na warszawskim Mokotowie. Brała udział w akcjach organizowanych przez Fundację „Świat na Tak” takich jak Bal Integracyjny czy Wigilia Polska. Niedawno wróciła z Ukrainy, gdzie również pracowała wolontariacko na rzecz tamtejszej społeczności.

14.10 SOBOTA

16.30 Model Érpatak78 Holandia 2014 reż. Benny Brunner           
Skrajnie prawicowy sołtys węgierskiej wioski wprowadza nowe porządki.

Érpatak to niewielka miejscowość we wschodnich Węgrzech, której sołtysem jest przedstawiciel ultraprawicowego ugrupowania Jobbik. Zoltán Mihály Orosz wprowadził do Érpatak rządy twardej ręki. Porządek, dyscyplina i kontrola – to kluczowe pojęcia modelu, który ma pomóc w stworzeniu „świętej, organicznej dyktatury”. Mieszkańcy zostali podzieleni na „budowniczych” i „szkodników”. Ci ostatni to głównie Romowie i nieliczni zwolennicy „zgniłej” demokracji. Opieka socjalna jest w Érpatak przywilejem, na który trzeba sobie zasłużyć: bezrobotni, by utrzymać prawo do zasiłku, muszą brać udział w pokazowych pracach publicznych. Sołtys, chętnie paradujący w tradycyjnych węgierskich strojach ludowych, uroczyście celebruje nowe święta, otwarcie gloryfikujące faszystowską przeszłość i niemiecko–węgierskie braterstwo broni podczas drugiej wojny światowej. Ale są też w filmie Brunnera ludzie, którzy mimo szykan próbują walczyć o godność obywateli gorszego sortu w Érpatak.

15.10 NIEDZIELA

16.00 Długi dystans ’90 Niemcy 2016 reż. Daniel Andreas Sager
Kenijscy biegacze w Europie: gdy trzeba wygrać na chleb.
Afrykańscy biegacze święcą triumfy w długodystansowych biegach na całym świecie. Daniel Sager w swoim pełnometrażowym debiucie przedstawia historię dwójki Kenijczyków: Eunice i Felixa, wypatrzonych przez niemieckiego menedżera w Afryce i sprowadzonych do Europy. Oboje zostawili w domu dzieci z rodzinami  i są mocno zdeterminowani, by odnieść sukces i zarobić dużo pieniędzy. Początkowe zauroczenie Europą szybko zmienia się w rozczarowanie: mimo nie najgorszych występów, za sprawą wysokich kosztów życia i prowizji menedżera ich zarobki okazują się bliskie zeru. By spełnić oczekiwania rodzin i niemieckiego gospodarza, muszą brać udział w kolejnych biegach, ale ile mogą znieść organizmy nieprzyzwyczajone do tak dużych obciążeń? Reżyserowi udało się pokazać rzadko zauważaną stronę dzisiejszego sportu, której na próżno szukać w telewizyjnych relacjach, choć sposób, w jaki pokazuje zawody, poziomem realizacji nawet przekracza to, co znamy z TV.

17.30 Ojciec, syn i święty dżihad‘120 Francja, Belgia, Syria 2015 reż. Stéphane Malterre
Nietypowi dżihadyści: francusko-syryjska rodzina na wojnie z Asadem i ISIS.                       
Tytułowy ojciec to Bassam Ayachi, syryjski emigrant, który uciekł do Francji w latach 60., ożenił się z Francuzką i został radykalnym imamem, poważanym w kręgach islamistów – choć nie ukrywa, że bliskie są mu głoszone ze studenckich barykad ideały… Marca ‘68. Jego syn, Abdel Rahmane, po kilku konfliktach z prawem wyjechał do Syrii z opinią niebezpiecznego ekstremisty. Kiedy reżim Assada zaczął krwawo tłumić pokojowe protesty, porzucił dobrze prosperującą firmę informatyczną i przyłączył się do świętej wojny przeciwko dyktatorowi, realizując tym samym dziecięce marzenia o zostaniu partyzantem (dziadek ze strony matki był bohaterem francuskiego ruchu oporu). Szybko zdobył zaufanie miejscowych bojowników i niedługo potem dowodził już własnym oddziałem, walczącym na dwa fronty – z rządowym wojskiem i oddziałami ISIS. Choć brzmi to jak opis dramatu wojennego, Stéphane Malterre nie ogranicza się do relacji z pola walki. Jego dynamiczny film, pełen zaskakujących zwrotów akcji, retrospekcji i fascynujących archiwaliów, to przede wszystkim opowieść o rodzinie, która łączy najprzeróżniejsze tradycje i motywacje w zadziwiający wzór. Opowieść o kilka poziomów ciekawsza i głębsza niż standardowe dokumentalne wypracowania na nurtujący wszystkich temat – skąd się biorą dżihadyści.

19.30  Zrób sobie kraj ’80 2016 Francja reż. Antony Butts
Jak powstawała separatystyczna Doniecka Republika Ludowa.
Anthony Butts przygląda się od wewnątrz powstaniu samozwańczej Donieckiej Republiki Ludowej na wschodzie Ukrainy. Towarzysząc z kamerą czołowym postaciom pierwszej fazy konfliktu w Donbasie, brytyjski reżyser przybliża nam rzeczywistość odległą od wyobrażeń ukształtowanych przez media. Z jednej strony ujawnia korupcję, nepotyzm i wyborcze oszustwa przywódców tzw. „Noworosji”, z drugiej – uświadamia nam, że do władzy pomógł im dojść autentyczny społeczny protest. Butts pakuje się  z kamerą w zupełnie nieprawdopodobne sytuacje, a jego protagoniści z rozbrajającą dezynwolturą ujawniają skrywane przed opinią publiczną tajemnice.

Wydarzenia towarzyszące:

* 8.10 III Dzień Różnorodności Kulturowej:

14.00-17.00 gra terenowa, warsztaty fotograficzne i plastyczne (Plac Adama i Ewy)

17.00-20.00 koncert zespołu Moribaya, degustacja kuchni marokańskiej, teatr ognia Widmo (wieża strażacka za Kinem Uciecha)

* pokazy filmowe dla szkół

Reklama

Strona społecznościowa

Reklama

Reklama