Tu zaszła zmiana – szpital w Piasecznie

0
1451

Historii piaseczyńskiego szpitala poświęcony jest kolejny odcinek cyklu „Tu zaszła zmiana”.

Willa przy ul. Mickiewicza nazwana Jasnym Domem, została postawiona w luksusowej dzielnicy miasta w 1934 roku przez Feliksa Wiślickiego, syna Markusa i Marii Rothaubów. Feliks był absolwentem politechniki w Zurychu. Jego promotor prof. G. Lunge, doceniając zdolności Wiślickiego, poleca go do dalszej współpracy francuskiemu hrabiemu Hilaire de Chardonnet (1839–1924), już wówczas słynnemu autorowi nowej technologii wytwarzania sztucznego jedwabiu, co okaże się wydarzeniem decydującym dla całego przyszłego życia młodego chemika, przybysza z Polski. Związany z przemysłem chemicznym, fabrykami sztucznego jedwabiu, szybko dochodzi do dużego majątku i postanawia wybudować dom dla sierot mających predyspozycje w dziedzinie chemii. Pomysł był taki, że dziecko, które posiada talent i chęć do nauki, nawet w trakcie studiów miało zapewnione mieszkanie w Jasnym Domu, po studiach gwarantowano mu pracę.

W czasie II wojny światowej dom zajmują Niemcy. Niedawno okazało się, że przetrzymywane były tu dzieci polskie celem wynarodowienia. Dom perfidnie wówczas nazwano „domem młodzieży niemieckiej”. Prawdopodobnie był to też dom dla Hitlerjugend.

Po wojnie postanowiono umiejscowić tu szpital. Budynek został nieco przebudowany i adoptowany na potrzeby szpitala. Nieco później dobudowano skrzydło od strony zachodniej, w którym ulokowano przychodnię specjalistyczną.

Historii piaseczyńskiego szpitala poświęcony jest kolejny odcinek cyklu "Tu zaszła zmiana".

Nowa era szpitala zaczyna się od roku 2008 gdy EMC Instytut Medyczny SA dostał w 25-letnią dzierżawę szpital powiatowy w Piasecznie. 2 stycznia 2009 r. EMC przejął placówkę od ówczesnego operatora, czyli szpitala CSK MSWiA w Warszawie. Rozpoczęła się rozbudowa szpitala. W pierwszym etapie w 2010 roku obok istniejącego budynku zbudowano nowy obiekt, w którym w 2011 roku otwarty został oddział chirurgiczny, pediatryczny oraz położniczo-ginekologiczny. Kolejną inwestycją była rozbudowa przyszpitalnej przychodni. W 2019 r. szpital posiadał 6 oddziałów: chorób wewnętrznych, ginekologii i położnictwa, chirurgii ogólnej, urologii, pediatrii i neonatologii. Szpital zatrudnia ponad 200 lekarzy pracujących w oddziałach oraz w poradniach specjalistycznych funkcjonujących w strukturze szpitala.

Tu zaszła zmiana – trolejbus w Piasecznie

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz komentarz
Podaj swoje imię