Tu zaszła zmiana – sklep „Olga”

0
1121

Oranżada, ogórki kiszone i mleko w worku… Dziś zaglądamy do centrum „starego” Piaseczna. I sklepu „Olga”, do którego kilka pokoleń piasecznian chodziło na zakupy spożywcze.

Jeszcze nie tak dawno temu „Olga” była jednym z najpopularniejszych sklepów w Piasecznie. Naszą opowieść zaczniemy jednak nieco wcześniej.

Przed wojną ulica Chyliczkowska dochodziła tylko do ul. Warszawskiej. Z drugiej strony ul. Puławskiej rozciągały się tereny należące do parafii św. Anny. Ulica Kościelna biegła wówczas od rynku, wokół kościoła (tak, jak dziś), a następnie skręcała i biegła prosto do torów kolejowych. Między ul. Puławską i Kościelną istniało tylko niewielkie przejście.

Fotografia z 1939 roku. Na żółto zaznaczony orientacyjny obecny przebieg ulicy Chyliczkowskiej. Zdjęcie z archiwum rodziny Hofmanów

Po wojnie, w latach odbudowy, zdecydowano się połączyć ul. Chyliczkowską z ul. Kościelną, tworząc w ten sposób oś komunikacyjną przez miasto. Chyliczkowską „przebito” do ul. Puławskiej. Władze porozumiały się z proboszczem i doszło do zamiany: miasto przejęło fragment działki pod budowę drogi, a w zamian parafia otrzymała teren przy ul. Puławskiej 5 pod budowę domu parafialnego. Po przebudowie ulica zyskała nową nazwę: 22 Lipca.

Wyścig Pokoju w 1958 roku. Kolarze jadą nowo rozbudowaną ul. Chyliczkowską. W tle zabudowania ul. Warszawskiej, po prawej plac, na którym za kilka lat powstanie „Olga”. Zdjęcie ze zbiorów Bożeny Stall

Czytaj również: Tu zaszła zmiana – Kościuszki 9

Działka u zbiegu Chyliczkowskiej i Warszawskiej była własnością rodziny Mariańskich. W 1966 roku, decyzją władz komunistycznych, teren wywłaszczono. Właściciel otrzymał za nią symboliczne odszkodowanie 2,3 tys. zł, czyli mniej więcej w wysokości miesięcznej pensji. Teren przy ul. Chyliczkowskiej 2 oddano w użytkowanie PSS „Społem”, który wybudował tu pawilon handlowy. Tak w mieście pojawił się sklep „Olga”, w którym przez kilka następnych dekad pół miasta zaopatrywało się w artykuły spożywcze. Grunty stały się później frontem wieloletniej walki między gminą, powiatem i spadkobiercami. To jednak temat wart odrębnego artykułu i z pewnością do niego wrócimy…

Lata mijały, a „Olga” pozostawała stałym elementem krajobrazu. W tym samym pawilonie, w miejscu, gdzie dziś działa lodziarnia „Tęczowa”, znajdował się sklep z akumulatorami. Później, w latach 90., „Olgę” podzielono na dwie części, wydzielając w ten sposób nowy lokal pod sklep mięsny.

Dziś w miejscu „Olgi” znajduje się oddział banku

Choć wiele osób jeszcze dziś z sentymentem wspomina „Olgę”, nie sposób nie dostrzec jej mankamentów. Wchodząc do „Olgi” człowiek mógł bowiem odnieść wrażenie, że przeniósł się w czasie. Asortyment oczywiście się zmieniał, worki z mlekiem zastąpiły kartony i butelki. Wystrój jednak wciąż „trącił” PRL-em. Gdy wokół zaczęła wyrastać nowocześniejsza (i estetyczniejsza) konkurencja, klientów zaczęło ubywać. Wolny rynek był bezlitosny – sklep zamknięto w okolicach 2010 roku. Dziś w pawilonie przy ul. Chyliczkowskiej działa oddział banku, lodziarnia, sklep odzieżowy i mały punkt gastronomiczny.

Czytaj również: Tu zaszła zmiana – sklep „Marta”

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz komentarz
Podaj swoje imię