Tu zaszła zmiana – przystanek linii 205 na rynku

0
1037

Dziś w „Tu zaszła zmiana” trochę o  komunikacji Warszawa – Piaseczno. Kto pamięta autobus linii 205? Był jakby łącznikiem między czasami, w których pasażerowie jeździli kolejką grójecką a rokiem 1983, gdy przesiedli się do trolejbusów linii 51.

Przystanek autobusowy na rynku to ciekawy widok choć może się wydawać, że to niezbyt stosowne miejsce na zabieranie pasażerów. Odkąd sięgnę pamięcią, ten przystanek istniał i odjeżdżały stąd autobusy PKS do Skolimowa i dalej. Pod koniec lat 60. XX w. przystanek PKSu został przeniesiony na ul. 22 lipca i wydawało się, że rynek został uwolniony od kolejek pasażerów czekających na autobus, a jednak nie. 4 kwietnia 1971 roku zajechał na rynek po raz pierwszy autobus linii 205. Linia 205 nie była nową linią autobusową łączącą Warszawę z miejscowościami w kierunku Piaseczna.

Przedłużenie linii

Linia 205 autobusu podmiejskiego Warszawa – Iwiczna istniała już od 1 lipca 1961 roku. Niektórzy historycy komunikacji twierdzą, że stworzenie autobusu 205 stało się początkiem końca kolejki grójeckiej na tej trasie. Na stronie Trasbus czytamy: „Linia przeznaczona była przede wszystkim do obsługi pracowników zakładów przemysłowych w Iwicznej stąd jej kursowanie ograniczone zostało do dni powszednich i godzin dostosowanych do potrzeb zakładów. Na odcinku od Dworca Południowego do Dąbrówki obowiązywała taryfa miejska (80 gr.), na pozostałym odcinku opłata strefowa zgodna z taryfą PKS (1,80 zł).” Linia ta była obsługiwana przez 5 autobusów. W 1967 roku 205 rozpoczął kursowanie w dni świąteczne, a w kwietniu 1971 przedłużono trasę do Piaseczna z przestankiem na rynku (zdjęcie).

Tu zaszła zmiana – świąteczne zakupy w PRL

Jesienią 1971 roku przeniesiono końcowy przystanek 205 z rynku pod dworzec PKP. W 1973 roku 205 zaczęło kursować do Gołkowa. Była to trasa: WILANOWSKA (pętla na ul. Puławskiej) – Puławska – Mysiadło: Puławska – Piaseczno: Puławska – Okulickiego – Wojska Polskiego – Kusocińskiego – Puławska – Kościuszki – Sienkiewicza – Polskiego Państwa Podziemnego – Pod Bateriami – Główna – PIASECZNO (GOŁKÓW). Linia miała duże powodzenie wśród pasażerów, już w Zalesiu trudno było o miejsce siedzące, gdy autobus odjeżdżał z Gołkowa.

Pojawia się trolejbus

1 czerwca 1983 r. autobus 205 na trasie w kierunku do Piaseczna został zlikwidowany, zastąpił go trolejbus – wtedy uruchomiono linię trolejbusową 51. Na trasie do Gołkowa autobus linii 205 zastąpiła komunikacja PKS.

linia 205, przystanek na rynku, tu zaszła zmiana, historia Piaseczna, historyczne fotografie Piaseczna
Tak miejsce, w którym zatrzymywał się autobus wygląda obecnie

Historyczne zdjęcie do cyklu „Tu zaszła zmiana” przedstawia przystanek linii autobusu 205 w kwietniu 1971r. Dziś trudno sobie wyobrazić przystanki autobusowe na piaseczyńskim rynku, ruch autobusowy wycofuje się z centrum miast, pozostawiając obszary pozbawione w ogóle ruchu samochodowego. Zdjęcie jest też ciekawe dlatego, że nie ma tu jeszcze budynku Spółdzielni Rzemieślniczej, w której obecnie mieszczą się m.in. niektóre wydziały Urzędu Gminy czy bank na rogu. Przed wojną stał tu piętrowy, obszerny dom, który został zniszczony w czasie działań wojennych w 1939 r.. Po kilku latach usunięto gruz i w 1971 r. był w tym miejscu pusty plac. Dziś mamy tu deptak i kawiarniany ogródek.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz komentarz
Podaj swoje imię