Tu zaszła zmiana – lodowisko przy kolejce

0
531

W kolejnym odcinku cyklu „Tu zaszła zmiana” opowieść o lodowisku i kinie letnim nieopodal kolejki, które zamieniły się w parking.

W latach 60. XX w. tuż przy kolejce wąskotorowej, między ulicami Hanki Sawickiej (dziś ul. Wojska Polskiego) a ul. Kniaziewicza zorganizowano lodowisko. Latem w tym miejscu funkcjonowało kino pod chmurką. Lodowisko ogrodzone było drewnianymi bandami po lewej stronie, stojąc twarzą do stacji kolejki, stał wagon, w którym była szatnia i kasa biletowa. Lodowisko było oświetlone wiszącymi lampami i można było na nim pojeździć nawet do późnego zimowego wieczoru. Zachowało się zdjęcie, na którym dwaj stylowo ubrani łyżwiarze, prezentują prawie profesjonalne stroje zawodników z drużyny hokejowej, nie żadne tam łyżwy przykręcane do butów. A takie łyżwy miała większość młodzieży w tych czasach.

W kolejnym odcinku cyklu "Tu zaszła zmiana" opowieść o lodowisku i kinie letnim, które zamieniły się w parking.
fot. archiwum MS

Można zapytać – A jakie to czasy? Jak sądzę zdjęcie jest zrobione w czasach przed przebudową dworca kolejki wąskotorowej Piaseczno – Miasto Wąskotorowe. Jeszcze budynek stacji nie została rozbudowany, jest taki jak go zaprojektował architekt Konstanty Jakimowicz, stylowy i piękny. Czyli, jak sadzę, mogą to być lata przed 1948 r (?). Zagadką jednak pozostaje rok, w którym zrobiono zdjęcie.

Czytaj także: Tu zaszła zmiana – sanna na Górce Reszczyka

No a co z kinem? Obejrzałam w nim film „Księga dżungli” zrealizowany na podstawie powieści Rudyarda Kiplinga. Było cudownie, pociągi wjeżdżały i wyjeżdżały ze stacji, pachniały stare akacje, których szpaler rósł na ul. Kniaziewicza, koncertowały świerszcze. A z ekranu chłopiec o imieniu Mowgli, wychowany przez wilczą rodzinę, nawoływał zwierzęta okrzykiem – Ja i ty jesteśmy jednej krwi! Czarodziejski czas dzieciństwa.

W kolejnym odcinku cyklu "Tu zaszła zmiana" opowieść o lodowisku i kinie letnim, które zamieniły się w parking.

Obecnie w tym miejscu znajduje się utwardzony przez gminę kilka miesięcy temu parking.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz komentarz
Podaj swoje imię