Tu zaszła zmiana – kamienica przy Kościuszki

1
733

Dziś w cyklu „Tu zaszła zmiana” stara i nowa kamienica przy ul. Kościuszki.

Miejsce znane chyba wszystkim mieszkańcom Piaseczna, bo tuż przy Urzędzie Miasta i tuż obok sądu. Niegdyś była tu kawiarnia Maskotka, jeszcze stoi kiosk, w którym dawno temu można było kupić papierosy na sztuki, został nieco przesunięty, unowocześniony, ale jest, jest też przystanek autobusowy. Niedawno odbyła się na forach internetowych dyskusja o formach architektonicznych pobudowanych tu nowych kamienic. Kamienica, która stała tu niegdyś samotnie wśród niskich, parterowych lub jednopiętrowych domów, ma zapewne bogatą historię, wciąż nieopisaną przez piaseczyńskich historyków. Nie ma jej, pozostały tylko zdjęcia, to może nie warto się nią zajmować? Jedni twierdzą, że była własnością Cukertów/Cukierów, inni, że Miodowników. Może też tak być, że jednych i drugich, a nawet, że to ta sama rodzina.

Widok kamienicy Cukerta od strony północnej fot: Ośrodek Karta

Czytaj także: Tu zaszła zmiana – Bazarek

Twierdzi się też, że przed wojną była w tej kamienicy przychodnia zdrowia, a nawet izba porodowa. Taka jakby namiastka szpitala, którego przed wojną w Piasecznie nie było. Ile w tych informacjach legendy a ile solidnej historii? Nie wiem. Jestem na początku drogi poszukiwania prawdy o tym miejscu i gdy będzie kompletny i potwierdzony dokumentami materiał, zapewne opublikuję to, co znalazłam. Tymczasem zajęłam się badaniem nazwisk wymienianych przy okazji opowieści o kamienicy. Pytanie podstawowe: czy mieszkali w Piasecznie Miodownicy i Cukertowie?  Odszukując u genealogów nazwiska Cukert z Piaseczna, trafiam w aktach parafialnych kilka aktów urodzin i śmierci dotyczących tej rodziny. W 1825 roku Karol Cukert, stolarz mieszkający przy ul. Warszawskiej, zgłasza urodziny syna Felicjana Karola. I tu ciekawostka: osoba spisująca akt urodzenia pisze nazwisko ojca Cukert, natomiast ojciec podpisuje się nazwiskiem Zuckert.

Akt urodzenia Feliksa Cukerta fot: zbiory ms

Z nazwiskiem Miodownik, też nie ma problemu, bo w księgach urodzin odnajduję Ryfkę Flint, córkę Mendla i Heny Miodownik, Michla Miodownika, Fajgę Miodownik, wszyscy urodzeni w Piasecznie i wyznania mojżeszowego. Urodzili się pod koniec XIX w. W czasie wojny mieliby po 60. lat. Czy mieszkali wówczas w Piasecznie? Nadszedł czas poszukiwań. Tymczasem zobaczmy jak się zmienił fragment miasta obok urzędu zwanego niegdyś  Prezydium.

1 KOMENTARZ

  1. Cukier i miód w jednym stały domu 😉

    P.S. „Maskotka”, podziemna toaleta i czołg powinny powrócić, bo byłyby zdecydowanie bardziej oryginalne od tego, co powstało na ich miejscach. A zabytkowymi furmankami – takimi, jak na zdjątku powyżej – burmistrz i jego „wicek” mogliby dojeżdżać do roboty. Atrakcyjność turystyczna Piaseczna wzrosłaby niepomiernie 😉

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz komentarz
Podaj swoje imię