Tu zaszła zmiana – Kamienica Olszewskich

0
1047

Prezentujemy kolejne zdjęcia w  cyklu „Tu zaszła zmiana”. Bohaterką dzisiejszych fotografii jest kamienica rodziny Olszewskich przy ul. Młynarskiej w Piasecznie.

Zmiana jaka tu zaszła dotyczy otoczenia domu, który niegdyś stał samotnie, dziś okolica całkowicie została zabudowana, ulica Młynarska kojarzy się dziś z nowoczesnym osiedlem. Kamienica przy ul. Młynarskiej wiąże się od lat z nazwiskiem rodziny Olszewskich.

Prezentujemy kolejne zdjęcia w  cyklu "Tu zaszła zmiana". Bohaterką dzisiejszych fotografii jest kamienica rodziny Olszewskich przy ul. Młynarskiej w Piasecznie.

Poszukując w zasobach piaseczyńskich akt dawnych osób o tym nazwisku zamieszkujących w mieście, sięgam do akt stanu cywilnego do wieku XVIII. W roku 1799 w piaseczyńskich kościele św. Anny bierze ślub Franciszka Olszewska z Janem Górskim. W kilka lat później 18 grudniu 1818 roku Jan Górski herbu Awdaniec, mieszkaniec Piaseczna, posiadacz nieruchomości w mieście, handlujący towarami płóciennymi, mający lat 48 stawił się przed burmistrzem miasta Piaseczna sprawującym funkcję urzędnika stanu cywilnego i zameldował urodziny swojego dziecka. Z poprzednich aktów urodzin jego dzieci wynika, że zajmował się gospodarstwem rolnym i utrzymywał też szynk. Druga z sióstr Olszewskich, Marianna wyszła za mąż za przyszłego burmistrza Piaseczna Bartłomieja Biernackiego. Obie panny Olszewskie są dowodem na to, że już pod koniec XVIII w. nazwisko Olszewskich było w Piasecznie znane, a jego właściciele zamożni. Kim był mąż Franciszki z domu Olszewskiej Jan Górski? Na pewno posiadaczem co najmniej dwóch posesji w Piasecznie i to jakich! Pierwsza to ta przy rynku zapisana pod nr 44, sąsiadowała ze stacją pocztową (nr 43), druga pod numerem 25 przy wjeździe do miasta, dziś róg ul. Młynarskiej i ul. Puławskiej i ta nas interesuje tu najbardziej, bo w tym miejscu stoi ciekawa architektonicznie kamienica.

Prezentujemy kolejne zdjęcia w  cyklu "Tu zaszła zmiana". Bohaterką dzisiejszych fotografii jest kamienica rodziny Olszewskich przy ul. Młynarskiej w Piasecznie.
Kamienica przy ul. Młynarskiej w latach 70. XX w. fot: Jacek Mrówczyński

Historia tego miejsca nie jest zbadana, informacje są wyrywkowe. Dom wybudowany na działce przy ul. Młynarskiej należał do rodziny Olszewskich przez dziesięciolecia. Józef Olszewski, który był właścicielem piekarni Wersal przed wojną, był też właścicielem tegoż budynku. Tu po wojnie mieściła się apteka. Kamienica wybudowana w stylu budownictwa garnizonowego, jest klasyką tego stylu. Posiada elewację z nieotynkowanej cegły, uwypuklone łuki nad oknami, pod dachem pas dekoracyjny z artystycznie ułożonej cegły i na środku ściany frontowej cieszy oko ozdobny elementem wystający ponad dachem z fantazyjnie ułożonych cegieł. Kamienica wybudowana na przełomie wieku XIX i XX, nie mamy informacji o dacie budowy, jest budynkiem zadbanym.

Prezentujemy kolejne zdjęcia w  cyklu "Tu zaszła zmiana". Bohaterką dzisiejszych fotografii jest kamienica rodziny Olszewskich przy ul. Młynarskiej w Piasecznie.Dziś w posiadaniu rodziny Czerniejewskich została odremontowana z pieczołowicie zachowanymi zabytkowymi detalami. Jest przykładem, że można zachować dla potomnych urok, styl i wartość historyczną zabytkowego obiektu i jednocześnie nadać mu nowe życie.

Czytaj także: Tu zaszła zmiana – kamienica Sikorskich

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz komentarz
Podaj swoje imię