Tu zaszła zmiana – czołg na Skwerze Kisiela

0
1571

W dzisiejszym odcinku cyklu „Tu zaszła zmiana” opowieść o tym, jak na Skwerze Kisiela zamieniono czołg na hipopotamy.

Czołg T-34/85 był symbolem radzieckich wojsk pancernych w okresie II wojny światowej i wchodził w skład uzbrojenia 1. Brygady Pancernej im. Bohaterów Westerplatte. Czołg został postawiony na skwerze w centrum Piaseczna w 1979 roku, a 17 stycznia 1980 roku miała się odbyć uroczystość odsłonięcia pomnika upamiętniającego wyzwolenie miasta z koszmaru okupacji Niemieckiej.

Wszyscy czekają na premiera

W uroczystości miał wziąć dział premier Piotr Jaroszewicz. Zgromadzona, liczna delegacja z różnych środowisk czeka na premiera. Wyjątkowo mroźny poranek wita dzieci ze szkół piaseczyńskich na skwerze przed budynkiem prezydium miasta. Czas mija, wieje przenikliwy styczniowy wiatr. Mimo zimna dzieci są radosne, zafascynowane prawdziwym czołgiem/pomnikiem. Pokolenie wychowane na filmie „Czterej pancerni i pies” doskonale wie jak to było, jak toczyła się historia Janka Kosa, psa Szarika i innych pancernych z czołgu „Rudy”. Każdy chłopak chce być dowódcą czołgu. Każda dziewczyna chce być rudą Marusią. Tymczasem premier nie przyjeżdża. Miał być głównym bohaterem uroczystości, opowiadano, że pamiętał wyzwolenie Piaseczna, być może uczestniczył w walce o oswobodzenie miasta. W 1980 r. wiał już wiatr nowej historii, który miał zmieść z jej kart tak wiele, w tym premiera Jaroszewicza.

Był czołg, nie ma czołgu

Czołg, usunięto w lutym 1998 r. Dlaczego? Nie wiem, może inne rocznice zaczęły być ważne i inni bohaterowie, a przecież latami składano przed nim wieńce, celebrowano uroczystości rocznicowe. Na pewno był ulubionym miejscem zabaw dla małych mieszkańców miasta.

W dzisiejszym odcinku cyklu "Tu zaszła zmiana" opowieść o tym, jak na Skwerze Kisiela zamieniono czołg na hipopotamy.

Na początku 2016 roku po raz pierwszy pokazujemy jak ma wyglądać skwer po modernizacji. Przebudowa Skweru Kisiela związana była z koniecznością regulacji kanału Perełki. Projekt przebudowy przewiduje budowę fontanny w miejscu, gdzie stał czołg. Fontanna powstaje i w lipcu 2018 roku pojawiają się w niej dwa hipopotamy, odlewy rzeźb Józefa Wilkonia. I tak hipopotamy zastąpiły w Piasecznie czołg.

Czytaj także: Tu zaszła zmiana – szpital w Piasecznie

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz komentarz
Podaj swoje imię